Z czego robi się iPhony

Koncern Apple, który zrobił tyle, żeby przekonać nas jaki to jest transparentny, w odpowiedzi na pytania skąd bierze minerały wykorzystywane do produkcji smartfonów, staje się arogancki i nieprzejrzysty.
Z czego robi się iPhony

(CC BY-SA William Hook)

Wyczekujesz z niecierpliwością nowego iPhona? Chciałbyś kupić sobie taki telefon? A czy wiesz, co tak naprawdę kupujesz? Jeśli tak, to należysz do wyjątków. Bo koncern Apple, który zrobił tyle, żeby przekonać nas jaki to jest transparentny, w odpowiedzi na pytania skąd bierze minerały wykorzystywane do produkcji smartfonów, staje się arogancki i nieprzejrzysty.

Czy Apple zaopatruje się w cynk na wyspie Bangka? To, jak koncern kluczy, próbując odpowiedzieć na to proste pytanie,  jest niemal komiczne.

Niemal połowa światowych zasobów cynku wykorzystywana jest do produkcji elektroniki. 30 proc. światowego cynku pochodzi właśnie z indonezyjskich wysp, Bangki i Belitung. Odbywa się tam orgia nieuregulowanego wydobycia, która bogaty system lasów deszczowych przekształca w pustynny krajobraz.

>>cały komentarz: TheGuardian.com

oprac. SS

(CC BY-SA William Hook)

Tagi


Artykuły powiązane

Apple’s tax scheme deemed legal

Kategoria: Macroeconomics
The EU’s General Court overturned a European Commission (EC) decision that Apple have to pay back EUR14.3bn in taxes to Ireland. The EC now has two months to launch an appeal. The battle between the UE and multinational corporations employing various “tax optimization schemes” is not over yet.
Apple’s tax scheme deemed legal

Epidemia koronawirusa zakłóca globalne sieci dostaw

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jeśli do kwietnia epidemia nie wygaśnie to tegoroczny wzrost PKB w Chinach będzie najwolniejszy od 1990 r. Wpłynie to negatywnie na globalny wzrost, gdyż chińska gospodarka jest obecnie ponad czterokrotnie większa niż w czasie epidemii SARS i znacznie ważniejsza jako centralny węzeł w łańcuchach dostaw.
Epidemia koronawirusa zakłóca globalne sieci dostaw

Kiedy już wyczerpie się ten świat

Kategoria: Trendy gospodarcze
Z książki norweskiej naukowiec Anji Røyne można dowiedzieć się niemal wszystkiego o tym, z czego jest zbudowana Ziemia i my sami. To jednak tylko pretekst do większej refleksji, w jaki sposób zużywamy nasze zasoby i co może się stać, gdy wyczerpią się źródła wzrostu gospodarki, jakie znamy.
Kiedy już wyczerpie się ten świat