Z czego robi się iPhony

Koncern Apple, który zrobił tyle, żeby przekonać nas jaki to jest transparentny, w odpowiedzi na pytania skąd bierze minerały wykorzystywane do produkcji smartfonów, staje się arogancki i nieprzejrzysty.
Z czego robi się iPhony

(CC BY-SA William Hook)

Wyczekujesz z niecierpliwością nowego iPhona? Chciałbyś kupić sobie taki telefon? A czy wiesz, co tak naprawdę kupujesz? Jeśli tak, to należysz do wyjątków. Bo koncern Apple, który zrobił tyle, żeby przekonać nas jaki to jest transparentny, w odpowiedzi na pytania skąd bierze minerały wykorzystywane do produkcji smartfonów, staje się arogancki i nieprzejrzysty.

Czy Apple zaopatruje się w cynk na wyspie Bangka? To, jak koncern kluczy, próbując odpowiedzieć na to proste pytanie,  jest niemal komiczne.

Niemal połowa światowych zasobów cynku wykorzystywana jest do produkcji elektroniki. 30 proc. światowego cynku pochodzi właśnie z indonezyjskich wysp, Bangki i Belitung. Odbywa się tam orgia nieuregulowanego wydobycia, która bogaty system lasów deszczowych przekształca w pustynny krajobraz.

>>cały komentarz: TheGuardian.com

oprac. SS

(CC BY-SA William Hook)

Tagi


Artykuły powiązane

Amerykę Łacińską czeka boom inwestycyjny w górnictwie metali

Kategoria: Analizy
Od czasów konkwistadorów Ameryka Łacińska była widownią gorączek złota i srebra, z czasem przyciągając także poszukiwaczy metali nieszlachetnych. Andy wciąż kryją pokłady bogactw naturalnych, na które ostrzą sobie zęby zarówno rządy, jak i inwestorzy.
Amerykę Łacińską czeka boom inwestycyjny w górnictwie metali

Ceny surowców wskazują gorącą koniunkturę

Kategoria: Oko na gospodarkę
Po pięciu zaledwie kwartałach cena ropy naftowej powróciła do poziomu sprzed pandemii koronawirusa. Notowania metali, w tym zwłaszcza miedzi, mogą wzrosnąć w tym roku o więcej niż 30 proc. Silny wzrost cen surowców zwiastuje znacznie mocniejsze ożywienie gospodarcze, wzbudza jednak obawy inflacyjne.
Ceny surowców wskazują gorącą koniunkturę

Handel japońsko-rosyjski od dawna w cieniu polityki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Surowcowa struktura rosyjskiego eksportu i zaawansowanie technologiczne Japonii teoretycznie powinny czynić oba kraje idealnymi partnerami handlowymi. Jednak odmienne interesy polityczne kładą się cieniem na wzajemnych stosunkach.
Handel japońsko-rosyjski od dawna w cieniu polityki