Dolar powinien być pogrążony w kryzysie, ale nie jest

W zeszłym tygodniu bank centralny Nigerii ogłosił coś, co może zadziwić amerykańskich polityków. Kingsley Moghalu, szef banku, zapowiedział wymianę 10 proc. nigeryjskich rezerw walutowych na chińską walutę renminbi.
Dolar powinien być pogrążony w kryzysie, ale nie jest

(CC BY Images of Money)

– I tak w końcu renminbi stanie się walutą wymienną globalnie, a przyszłość międzynarodowej gospodarki i handlu zależy od relacji z Chinami – wytłumaczył.

Wielu ekspertów twierdzi, że dolar będzie regularnie tracił na znaczeniu jako waluta rezerwowa, ale choć zdrowy rozsądek od dawna każe spodziewać się kryzysu dolarowego, nic takiego nie ma miejsca. Przeciwnie, inwestorzy uciekają do dolara. To wywraca normalne reguły ekonomii do góry nogami. Dolar jest popularny nie dzięki swojej ograniczonej podaży, a dzięki podaży niezwykle dużej.

>>cały komentarz na stronie Financial Times

oprac. SS

(CC BY Images of Money)

Tagi


Artykuły powiązane

Czytelnicze refleksje o naturze ludzkiej (i ekonomii)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Książka prof. Adama Glapińskiego z pewnością zaskoczy niejednego czytelnika, który może spodziewałby się pozycji traktującej np. o polityce pieniężnej czy bankowości centralnej. Tymczasem otrzymał rozważania o człowieku, jego naturze i zasadach funkcjonowania ludzi w  środowisku przyrodniczym.
Czytelnicze refleksje o naturze ludzkiej (i ekonomii)

Cyfrowy juan już blisko, dolar nie tak prędko

Kategoria: Analizy
Stany Zjednoczone nie należą do liderów wdrażania cyfrowych walut na świecie. To może mieć wpływ na rolę dolara w międzynarodowym handlu i finansach, choćby dlatego, że znacznie bardziej zaawansowane są Chiny, a rośnie też znaczenie kryptowalut.
Cyfrowy juan już blisko, dolar nie tak prędko