Ikenson: rewaluacja juana nie zmniejszy deficytu handlowego

wbrew temu, czego spodziewa się Waszyngton.

W Waszyngtonie narasta zniecierpliwienie. Amerykanie domagają się, aby Chińczycy dokonali rewaluacji czyli wzmocnienia kursu swojej waluty. Dla administracji Obamy i wielu członków Kongresu jest to pożądane rozwiązanie narastającego problemu deficytu handlowego Stanów Zjednoczonych z Chinami.

Daniel Ikenson, ekspert Cato Institute w zakresie polityki handlowej, w komentarzu dla National Review przekonuje, że wymuszenie rewaluacji na Chinach nie przyniesie oczekiwanego skutku.

Ikenson przypomina, że w okresie między lipcem 2005 roku a lipcem 2008 roku, yuan umocnił się o 21 proc. wobec dolara. Mimo to deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych i Chin wzrósł z 202 miliardów dolarów w 2005 roku do 268 miliardów w 2008 r. Co prawda amerykański eksport, zgodnie z przewidywaniami, istotnie wzrósł, ale trudno jednoznacznie ocenić, czy powodem był korzystniejszy dla amerykańskich eksporterów kurs wymiany.

W 2005 roku amerykański eksport do Chin już miał rosnącą tendencję. W latach 2001–2004, kiedy yuan miał stałą wartość względem dolara, eksport rósł niewiele wolniej niż kiedy yuan się umacniał w latach 2005-2008.

Patrząc na import, nie ma podstaw, by twierdzić, że wysoki kurs yuana zniechęca do konsumpcji chińskich towarów. Wbrew aprecjacji yuana import do Stanów zwiększył się o 94 miliardy dolarów w latach 2005–2008. To zjawisko może wynikać z faktu, że dla wielu chińskich produktów nie ma substytutów na amerykańskim rynku. Amerykańscy konsumenci stanęli więc przed wyborem, czy zapłacić więcej czy całkowicie zrezygnować z zakupu pewnych towarów. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że Chińczycy obniżyli ceny produkowanych przez siebie towarów. Było to możliwe dzięki redukcji kosztów surowców i komponentów, które nabywali z zagranicy, a które po rewaluacji yuana stały się dla nich tańsze.


Tagi


Artykuły powiązane

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Analizy
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Wojenne tendencje ukraińskiej wymiany handlowej

Kategoria: Sektor niefinansowy
Rosyjska agresja radykalnie zmieniła strukturę eksportu Ukrainy. Kluczowy dotąd sektor metalurgiczny stopniowo traci na znaczeniu, niemal dwie trzecie wpływów ze sprzedaży towarów za granicę przynosi ukraińskie rolnictwo. Silnie zmieniły się też kierunki eksportu.
Wojenne tendencje ukraińskiej wymiany handlowej

Wyraźna poprawa salda handlowego Polski

Kategoria: Analizy
Po dwóch latach deficytu, Polska odnotowała w 2023 r. dodatnie saldo w obrotach handlowych. Poprawa salda nastąpiła we wszystkich głównych kategoriach towarów, a najsilniej w paliwach. Głównym czynnikiem tych tendencji były wyraźnie lepsze warunki cenowe w polskim handlu zagranicznym.
Wyraźna poprawa salda handlowego Polski