Kto rządzi ekonomią

Czy znasz najważniejszych światowych ekonomistów i główne instytucje naukowe świata w tej dziedzinie? Uważasz, że znasz? To zajrzyj do prezentowanego przez nas rankingu IDEAS. Uważasz, że nie znasz? To zajrzyj tam tym bardziej. Jeśli nie wszystkie nazwiska brzmią znajomo - nie przejmuj się. O tegorocznych noblistach w dziedzinie ekonomii jeszcze niedawno nie słyszało wielu ich polskich kolegów.

Jak komentował niedawno wybitny polski ekonomista prof. Witold Kwaśnicki, ekonomiczne nagrody Nobla w ostatnich latach coraz częściej wędrują do tych naukowców, „których zakwalifikować można jako reprezentujących szeroko rozumiane nauki społeczne”, a nie takich, którzy zajmują się czystą ekonomią.

Częściowo może to wynikać z nie skrywanego przez członków Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk sceptycyzmu w stosunku do głównego nurtu ekonomii. Ale faktem jest, że tej czystej ekonomii jest po prostu coraz mniej w całości dorobku naukowego tworzonego przez ekonomistów. Dobrze pokazują to rankingi IDEAS. Kto rządzi światową ekonomią? W coraz większym stopniu badacze zajmujący się tak odległymi od mainstreamu dziedzinami, jak ekonomia zdrowia, ekonomia socjalna, ekonomia starzenia się czy ekonomia szczęścia. Czy oznacza to że klasyczna ekonomia, taka, jaką znamy z podręczników jeszcze z początku lat 90., jest w zaniku? Nie, dzieje się chyba na odwrót – to podejście ekonomiczne zawłaszcza kolejne dziedziny życia społecznego, umożliwiając bardziej pragmatyczne podejmowanie decyzji publicznych w dziedzinach będących kiedyś wyłącznie domeną polityków, socjologów, historyków idei, lekarzy czy nauczycieli.

Lista najwybitniejszych ekonomistów na świecie i najlepszych instytucji naukowych – rankingi IDEAS

Część 2 Branże ekonomiczne, najwybitniejsi ich przedstawiciele i ośrodki naukowe

 

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Ekonomia to nauka przede wszystkim społeczna

Kategoria: Społeczeństwo
Vernon L. Smith i Bart J. Wilson w książce „Humanomics” przypominają, że ekonomia to nauka społeczna, a gospodarujący człowiek posługuje się nie tylko rozumem, ale i sercem.
Ekonomia to nauka przede wszystkim społeczna

Czego nie przeczytamy w podręcznikach ekonomii?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Lista zagadnień, które nie są dyskutowane w najbardziej popularnych podręcznikach do nauki ekonomii jest długa. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na te kwestie, które są wprawdzie obecne w podręcznikach ekonomii, ale sposób przedstawienia ich związany jest ze swego rodzaju nadużyciami intelektualnymi.
Czego nie przeczytamy w podręcznikach ekonomii?

Ekonomia zawiści

Kategoria: Analizy
Joseph Epstein napisał kiedyś, że z siedmiu grzechów głównych tylko zawiść nie wiąże się z żadną zabawą czy przyjemnością. A do tego może być szkodliwa dla gospodarki.
Ekonomia zawiści