Szwajcarski bank centralny jest w 48 proc. prywatny, dlatego zniósł kurs wymiany euro

Na koniec 2013 roku 52,5 proc. udziałów SNB było w posiadaniu kantonów, kantonowych banków  i innych publicznych instytucji. Pozostałe udziały były w posiadaniu osób fizycznych i prawnych w Szwajcarii i za granicą.
Szwajcarski bank centralny jest w 48 proc. prywatny, dlatego zniósł kurs wymiany euro

Siedziba SNB w Bernie (CC BY-NC-ND codeseven)

Gdybym posiadał 45 proc. SNB i ekspansja bilansowa mogłaby skutkować możliwością zapłacenia rachunków w przypadku strat, wtedy alarmowy telefon do Thomasa Jordana (szefa SNB) przyszedłby mi na myśl.

Wiem, wiem, bankowi centralnemu nie może „zabraknąć pieniędzy”, ale teoria jest użyteczna tylko tak długo, jak długo odnosi się do rzeczywistości, a tu możliwe, że rzeczywistość góruje nad teorią.

Więcej na Pragmatic Capitalism

Siedziba SNB w Bernie (CC BY-NC-ND codeseven)

Tagi


Artykuły powiązane

Blaski i cienie franka szwajcarskiego

Kategoria: Analizy
Kiedy 15 stycznia 2015 r. ok. godziny 10:38 kurs franka szwajcarskiego nagle wzmocnił się o 20 proc., jeden z internautów napisał: „teraz Szwajcar kupi sobie Iphone’a płacąc za niego 20 proc. mniej, a jego kolega w Polsce musi za kolejną ratę kredytową zapłacić 20 proc. więcej”. Cóż, potęga i blask franka są nam dobrze znane. A jego cienie lub nawet - ciemne strony?
Blaski i cienie franka szwajcarskiego

Czy za kryzysy gospodarcze odpowiadają ekonomiści?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pytanie o to, czy za kryzysy gospodarcze odpowiadają ekonomiści powraca co jakiś czas w dyskursie medialnym, a także naukowym. Nie jest to zresztą pytanie odosobnione. Podobne znaki zapytania stawiane są w odniesieniu do polityków, którzy być może ponoszą część odpowiedzialności za napięcia polityczne.
Czy za kryzysy gospodarcze odpowiadają ekonomiści?

Nagroda dla NBP: "Najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021"

Kategoria: Raporty
Narodowy Bank Polski został wyróżniony nagrodą "Najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021 roku" (Best Central Bank Governance Europe 2021). Nagrodę dla NBP przyznał magazyn "Capital Finance International" ("CFI.co") mający swoją siedzibę w Londynie.
Nagroda dla NBP: 'Najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021'