Zachód musi wrócić do podstaw kapitalizmu

Malajczycy mają przysłowie, które miedzy innymi oznacza, że kiedy gubi się drogę trzeba wrócić do punktu wyjście i zacząć od nowa. Uważam, że wszyscy zgubili drogę w rozwiązywaniu kryzysu. Zachód w szczególności powinien przerobić pewne podstawowe lekcje.
Zachód musi wrócić do podstaw kapitalizmu

(CC By yomanimus)

Przez długi okres Europa wytwarzała produkty, które zapełniały półki całego świata. Europejczycy cieszyli się najwyższymi standardami życia. Ale po drugiej wojnie światowej Japonia się uprzemysłowiła i zaczęła produkować tańsze ale dobrej jakości dobra. Tajwanem, Korea Południowa i Chiny poszły jej  śladem. Europejczycy szybko stracili swoje rynki.

Nie będąc zdolni do konkurencji, Europejczycy a zwłaszcza Amerykanie wybrali rynki finansowe. Wydawało się że dalej rozwijają się wymyślając nowe produkty finansowe takie jak krótka sprzedaż akcji i walut, pożyczki subprime, sekurytyzacja, inwestycje oparte o dźwignię w funduszach hedgingowych. W 2008 r. bańka pękła.

Należy zwołać nowe „Bretton Woods” gdzie biedniejsze państwa będą miały odpowiednią reprezentację. Na nim należy zastanowić się nad wprowadzeniem waluty opartej na złocie, w stosunku do której wszystkie inne waluty będą wyceniane.

Mahathir Mohamad był premierem Malezji w latach 1981-2003 r.

>czytaj więcej w Financial Times

(CC By yomanimus)

Tagi


Artykuły powiązane

System z Bretton Woods i jego dziedzictwo – wnioski z konferencji naukowej

Kategoria: Analizy
Po upadku systemu z Bretton Woods zwiększyła się skala dyskrecjonalności polityki pieniężnej. Rosnąca popularność kryptowalut wymusiła na bankach centralnych zainteresowanie pieniądzem cyfrowym, który ponownie może zmienić zasady rządzące polityką pieniężną.
System z Bretton Woods i jego dziedzictwo – wnioski z konferencji naukowej