Polska 21 na 28 krajów UE w rozwoju OZE

Aż 11 państw Unii Europejskiej już wykorzystuje więcej energii ze źródeł odnawialnych, niż przewidywały ich cele na 2020 rok. Większość z nich to kraje porównywalnie lub mniej zamożne od Polski.
Polska 21 na 28 krajów UE w rozwoju OZE

W 2015 roku udział „zielonej” energii w zużyciu ogółem w Polsce wyniósł 11,77 proc. Znaleźliśmy się zatem na 21. miejscu wśród 28 państw Unii Europejskiej. W 2004 roku w tym samym gronie plasowaliśmy się na miejscu 15 ─ wynika z danych Eurostatu. Polska nie należy do prymusów zmian ─ przyrost o 5 punktów procentowych w ciągu 11 lat uplasował nas na czwartej od końca pozycji w Unii Europejskiej.

Dane Eurostat i GUS pokazują, że udział „zielonej” energii w Polsce był w 2015 roku znacznie niższy od celu 12,08 proc. zakładanego przez rząd. Polska znalazła się też wśród dziewięciu państw najbardziej oddalonych od uzgodnionego z Unią Europejską „zielonego” celu na 2020 rok, który dla naszego kraju wynosi 15 proc.

>>cały artykuł na wysokienapiecie.pl

 

 


Tagi


Artykuły powiązane

Coraz bardziej ambitne cele energetyczne

Kategoria: Ekologia
Udział źródeł odnawialnych w konsumpcji energii wynosi w Polsce około 16 proc. Do 2030 r. powinien on wzrosnąć do 23 proc., a dekadę później co najmniej do 28,5 proc. W obliczu zagrożeń klimatycznych i geopolitycznych oczekuje się, że nasze cele będą bardziej ambitne.
Coraz bardziej ambitne cele energetyczne

Krótkoterminowe trudności, długoterminowe szanse

Kategoria: Trendy gospodarcze
Napływ imigrantów z Ukrainy w czasie obecnej wojny krótkoterminowo powoduje trudności, natomiast w długim terminie jest szansą na uzupełnienie polskiego rynku pracy - mówi Obserwatorowi Finansowemu Beata Javorcik, Główna Ekonomistka EBOR.
Krótkoterminowe trudności, długoterminowe szanse