Ameryka nie chce Grexitu

W lewicowej demonologii, Stany Zjednoczone są światową potęgą, która pojęcie siły myli z posiadaniem racji i wymusza na innych swoją wizję świata. W rzeczywistości jest inaczej – widać to na przykładzie Grecji. USA nie chcą Grexitu, a jednak nie są w tej sprawie w stanie nic zrobić.
Ameryka nie chce Grexitu

Barack Obama (CC BY Barack Obama)

Są dwa powody, dla których Stanom Zjednoczonym zależy na zapobieżeniu Grexitowi. Pierwszy jest gospodarczy. Choć grecka gospodarka jest niewielka, to całkowite jej bankructwo osłabi wzrost gospodarczy głównych partnerów handlowych Ameryki. Może się też takie bankructwo „rozlać” po globalnych rynkach, co z kolei może mieć nieprzewidziane negatywne rezultaty.

Drugi powód jest natury geopolitycznej. W zeszłym miesiącu, USA przekonały Unię Europejską, by przedłużyła sankcje nałożone na Rosję na kolejne 6 miesięcy. Tymczasem Putin próbuje wbić klin w tę jednolitą politykę i mnożyć podziały, a ewentualny Grexit na pewno mu to ułatwi.

Barack Obama (CC BY Barack Obama)

Tagi


Artykuły powiązane

Obecne sankcje to za mało. Co może powstrzymać Rosję?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Cudowne recepty na pokój nie istnieją, ale odnaleźć można lepsze i gorsze rozwiązania. Historia gospodarcza przestrzega nas przed pochopnym rozpętywaniem wojny ekonomicznej – która może nie tylko nie zapobiec eskalacji militarnej, ale nawet ją pogłębić.
Obecne sankcje to za mało. Co może powstrzymać Rosję?

Wszystko może być bronią

Kategoria: Trendy gospodarcze
W walce o swoje interesy państwa posługują się przeróżną bronią. Opisuje to Mark Galeotti w książce „The Weaponisation of Everything. A Field Guide to the New Way of War” (polski tytuł to „Bronią może być wszystko. Przewodnik terenowy po nowym sposobie prowadzenia wojny”).
Wszystko może być bronią

Sankcje a kurs walutowy

Kategoria: VoxEU
Pomimo przeciwstawnego wpływu na poziom kursu rubla, sankcje nakładane na import i eksport są równoważne pod względem ich oddziaływania na konsumpcję, dobrobyt i straty budżetowe Rosji. Poziom kursu walutowego pozostaje jednak istotny dla importu, oszczędności i polityki pieniężnej.
Sankcje a kurs walutowy