Autor: Paweł Dobrowolski

ekonomista i ekspertem Instytutu Sobieskiego

Władza – rozliczalność = tyrania

Sędzia sądu rejonowego dla Krakowa (Nowa-Huta) Sośnicka-Gurbiel w ustnym uzasadnieniu wyroku twierdzi, że kupno spółki na kredyt jest przestępstwem. W jej słowach:

„Tak zwany wykup menedżerski jest możliwy tylko wtedy, kiedy stoi za nim odpowiedni kapitał i menedżerowie z konkretnymi pomysłami – wyjaśniała sędzia Dorota Sośnicka-Gurbiel”

Gdy będzie pisemne uzasadnienie wyroku postaram się do niego dotrzeć i tu opublikować.

Dziś w trzech punktach o tym, że władza orzekania w rękach sędzi Sośnickiej-Gurbiel jest większym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa niż bojówki nacjonalistów i antyfaszystów oraz skorumpowana armia rosyjska razem wzięte.

Po pierwsze: Kupno spółki na kredyt jest takim samym zakupem jak kupno mieszkania i samochodu na kredyt.  Niby dlaczego mogę zapłacić w sklepie kartą kredytową za zakupy spożywcze a nie mogę kupić spółki na kredyt?  Kupowanie spółki na kredyt, a następnie zabezpieczenie tego kredytu na majątku kupowanej spółki jest zwyczajową transakcją. Co więcej spłata kredytu gotówką wygenerowaną z zakupionej firmy stanowi istotę kapitalizmu: kupuję żeby zarobić.

Myślałem, że temida ma być ślepa a okazało się, że jest niedouczona. No chyba, że się mylę. Chętnie się dowiem dlaczego zakup firmy na krechę jest przestępstwem. Serio! Przeprowadziłem dla swoich klientów kilkanaście takich transakcji i chętnie się dowiem czegoś nowego. Bo może moi klienci też powinni trafić za kratki. A ja z nimi jako wspólnik procederu. A razem z nami autorzy takich książek jak „How to buy a great business with no cash down”. Książka ta jest dostępna na Amazonie za jedyne 35 dolców plus koszt przesyłki. Mam tę książkę i tam jest o tym jak kupić firmę nie posiadając gotówki i spłacić zakup gotówką wygenerowaną z zakupionej spółki.

Jak będą miał trochę czasu zamówię tę książkę i prześlę Sośnickiej-Gurbiel żeby się douczyła jak funkcjonuje współczesny rynek. A jeśli nie zajdę czasu to może jakiś dwudziestoparoletni student udzieli pani sędzi korepetycji z pojęć kupno, kredyt, spółka, LBO.

Po drugie: Co to znaczy „odpowiedni kapitał”?!  Porażająca precyzja myśli i języka Sośnickiej-Gurbiel każe się nam domyślać, że chodzi o zbyt małą według niej ilość kasy. Ale równie dobrze „odpowiedni” może znaczyć polski, niemiecki, ruski, żydowski, prywatny lub państwowy. Czort jeden wie. Niestety Sośnicka-Gurbiel jest cały czas sędzią a jej wywody myślowe są podstawą do wsadzania ludzi do więzienia.

Ale jeśli Sośnickiej-Gurbiel chodzi o zbyt małą ilość złotówek w posiadaniu kupujących spółkę do wartości spółki to ja proszę o informację jaki wskaźnik kapitału własnego do wartości kupowanej firmy jest poprawny według Sośnickiej-Gurbiel. Mam nadzieję, że w pisemnym uzasadnieniu podzieli się z nami tą wiedzą, tak żebyśmy mogli kupować spółki w zgodzie z prawem. Bo na dziś twierdzę i będę dalej twierdził, chyba że Sośnicka-Gurbiel mnie przekona, że błądzę, że zgodnym z prawem jest zakup spółki na kredyt, gdy nie wykładam ani jednej swojej złotówki.

Po trzecie: Nie wiedziałem, że brak „konkretnego pomysłu” w biznesie jest przestępstwem.  I nie miałem pojęcia, że skoro prowadzę w Polsce działalność gospodarczą to moje decyzje podlegają ocenie biznesowej sędziów.  Może Sośnicka-Gurbiel i jej koleżanki w czarnych szlafrokach z łańcuchem na szyi zamiast w sądzie będą występować w jakimś biurze zatwierdzania biznes planów, na przykład przy Centralnym Urzędzie Planowania lub komisji do zwalczania spekulacji.

Dziś tyle, bo mam tylko część ustnego uzasadnienia tak jak podały je media. Ale gdy będzie pisemne uzasadnienie to ocenię twórczość sędzi, bo to co podały media brzmi groźnie…


Tagi


Artykuły powiązane

Mit przedsiębiorczego państwa

Kategoria: Trendy gospodarcze
Idąc tropem myślenia Mariany Mazzucato przedstawionym w ‘Przedsiębiorczym państwie’ uznać należy, że za moje liberalne poglądy, za mój libertarianizm i anarchokapitalizm, odpowiedzialne jest państwo.
Mit przedsiębiorczego państwa

Fundusze PE inwestują w tym roku ostrożniej

Kategoria: Analizy
Wysoka inflacja i inwazja Rosji na Ukrainę sprawiły, że polityka inwestycyjna funduszy private equity jest w tym roku dużo ostrożniejsza niż w 2021 r., w którym na przejęcia firm wydały najwyższą kwotę w historii.
Fundusze PE inwestują w tym roku ostrożniej