Broń Obamy nie zawsze działa

Waszyngton nosił muszkiet. Roosevelt wysyłał bombowce. Główną bronią Obamy w tym niepewnym świecie stały się... finanse. Sankcje ekonomiczne nie zawsze jednak działają.
Broń Obamy nie zawsze działa

Barack Obama (CC BY-NC-ND Justin Sloan)

Entuzjaści twierdzą, że są one warte zaufania, gdyż wyłączenie wrogich rządów i ich urzędników z globalnego systemu finansowego może wymusić pożądane działanie. Liczba sankcji nałożonych przez USA podwoiła się w ostatnich latach i ich głównym celem są obecnie osobiste majątki szefów wrogich państw. Jack Lew, sekretarz skarbu USA, przekonuje, że to sposób na bezkrwawe wygrywanie konfliktów.

A jednak sankcje nie zawsze działają, a nadużywanie ich jest ryzykowne. Nie ma właściwie dowodów, że zmieniają one zachowanie tych, na których się na nie nakłada. Iran mimo sankcji, nie zmienił się. Putin także – jest nawet bardziej agresywny! (>>co na ten temat mówi Kenneth Rogoff)

>>Cały komentarz na stronie Financial Times

>>czytaj więcej: Krótka historia sankcji

Barack Obama (CC BY-NC-ND Justin Sloan)

Tagi


Artykuły powiązane

Obecne sankcje to za mało. Co może powstrzymać Rosję?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Cudowne recepty na pokój nie istnieją, ale odnaleźć można lepsze i gorsze rozwiązania. Historia gospodarcza przestrzega nas przed pochopnym rozpętywaniem wojny ekonomicznej – która może nie tylko nie zapobiec eskalacji militarnej, ale nawet ją pogłębić.
Obecne sankcje to za mało. Co może powstrzymać Rosję?

Skuteczne nakładanie sankcji wymaga dalszego nacisku

Kategoria: Raporty
Unia Europejska powinna postawić na ograniczenie importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Konieczne jest monitorowanie i uszczelnianie obecnych sankcji oraz wprowadzanie nowych – to rekomendacje PIE zawarte w kolejnym gospodarczym raporcie z frontu.
Skuteczne nakładanie sankcji wymaga dalszego nacisku