Chavez zostawia po sobie gospodarcze zgliszcza

Chavez zostawia za sobą kraj z państwowymi hutami, które nie produkują stali, państwowymi elektrowniami, które nie zapewniają dostaw energii i państwowymi supermarketami, gdzie może i znajdziesz kurczaka, kawę i papier toaletowy, ale rzadko wszystkie te trzy produkty naraz.
Chavez zostawia po sobie gospodarcze zgliszcza

Hugo Chavez (CC BY www_ukberri_net)

300 mld baryłek ropy w rezerwie – tego nie można ignorować, a tym właśnie dysponuje Wenezuela, której lider Hugo Chavez właśnie zmarł. W instytucjonalnym nieładzie, który tam panuje, robienie interesów z coraz bardziej zdezorganizowanym i głodnym gotówki rządem będzie wyzwaniem dla zagranicznych firm paliwowych. Jest więc zarówno szansa na zyski, jak i duże zagrożenie porażką, gdy mowa o kraju poniewieranym od lat bezsensownymi rządami.

Spadek Chaveza jest skomplikowany: wybudowany w połowie socjalizm przygniata wciąż częściowo żywy sektor prywatny.

Zamiast całkiem rozebrać sektor prywatny, Chavez robił to stopniowo, wybierając te branże, gdzie jego koledzy mogli szybko zakumulować bogactwo. Firmy, których nie znacjonalizowano opierały swoją dochodowość na zaspokajaniu regulatorów i wypełnianiu przepisów, a nie zaspokajaniu potrzeb klientów. W rezultacie w sektorze prywatnym zaimportowano żałosne standardy rodem z ZSRR.

W sektorze publicznym, determinacja Chaveza w nagradzaniu lojalności i ideologicznego posłuszeństwa skutkuje tym, że zarządzanie państwem znalazło się w rękach ideologów i bezwstydnych oportunistów. Chavez zostawia za sobą kraj z państwowymi hutami, które nie produkują stali, państwowymi elektrowniami, które nie zapewniają dostaw energii i państwowymi supermarketami, gdzie może i znajdziesz kurczaka, kawę i papier toaletowy, ale rzadko wszystkie te trzy produkty naraz.

Cały komentarz na stronie Financial Times.

Hugo Chavez (CC BY www_ukberri_net)

Tagi


Artykuły powiązane

Najważniejsze wyzwania gospodarcze przyszłości

Kategoria: Trendy gospodarcze
Globalne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, nierównościami i zmianami demograficznymi są w wielu przypadkach bardzo kosztowne i społecznie niepopularne.
Najważniejsze wyzwania gospodarcze przyszłości