Co będzie walutą rezerwową po dolarze?

Złoto? Renminbi? Koszyk surowców? Kryzys w strefie euro mógł na chwilę odwrócić naszą uwagę, ale detronizacja dolara z roli waluty rezerwowej nabiera tempa.
Co będzie walutą rezerwową po dolarze?

Rola pieniądza w gospodarce światowej to jedno z najważniejszych zagadnień tej dekady. Cena złota rośnie. Euro się rozpada. I, co może najważniejsze, dolar jest w długoterminowym trendzie spadkowym.

Kryzys w strefie euro mógł na chwilę odwrócić naszą uwagę, ale detronizacja dolara z roli waluty rezerwowej nabiera tempa.

W ostatnich dniach pojawiły się dwa kolejne fakty, które to potwierdzają. Dane opublikowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy pokazują, że z roku na rok spada odsetek rezerw utrzymywanych w dolarach przez banki centralne. A przeprowadzony wśród reprezentantów wielkich instytucji walutowych sondaż wskazuje, że większość respondentów nie sądzi aby za 25 lat dolar był walutą rezerwową.

Nie ma wątpliwości, że dolar traci swoją dominującą pozycję. Ale nie ma zgody co do tego co go zastąpi.

Cały artykuł na stronie MarketWatch.


Tagi


Artykuły powiązane

Dolar pozostanie dominującą walutą rezerwową

Kategoria: VoxEU
Analiza wskazuje, że amerykańskie sankcje nałożone w ostatnim okresie na Rosję – wbrew wielu opiniom – nie osłabią dominacji dolara jako waluty rezerwowej, a  w rzeczywistości jedynie ją wzmocnią.
Dolar pozostanie dominującą walutą rezerwową

Zarządzanie rezerwami dewizowymi NBP

Kategoria: Analizy
Na koniec 2021 r. rezerwy dewizowe NBP osiągnęły równowartość 166 mld dol., wzrastając sześciokrotnie w stosunku do poziomu z 2000 r. i niemal dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady. W rankingu krajów dysponujących największymi rezerwami dewizowymi Polska plasuje się na wysokiej 20. pozycji.
Zarządzanie rezerwami dewizowymi NBP