Dług i podatki lekarstwem na kryzys

Gdy globalna gospodarka pogrążona jest w kryzysie napędzanym polityką cięć budżetowych, czas przyznać, że sami zastawiliśmy na siebie tę pułapkę. Skonstruowaliśmy ją na bazie naszych niefortunnych, oklepanych sposobów myślenia o tym, jak radzić sobie z długiem publicznym.
Dług i podatki lekarstwem na kryzys

(CC By SA Wlodi)

Wynieśliśmy z naszych domów i od przyjaciół przekonanie, że jeśli mamy problemy z długiem, musimy oszczędzać dopóki nasze długi w odniesieniu do naszych przychodów nie zmaleją.

To oznacza: zero jedzenia na mieście, żadnych nowych samochodów, ubrań… Jednak to, co w przypadku gospodarstwa domowego działa i jest rozsądne, nie działa dla całej gospodarki – tutaj cięcia tylko pogarszają problem.

To jest właśnie słynny paradoks oszczędności: zaciskanie pasa sprawia, że ludzie tracą pracę, bo inni nie kupują rzeczy przez nich produkowanych, a więc ich zadłużenie rośnie zamiast maleć.

Jest jednak wyjście z tej pułapki, jeżeli uda nam się w debacie publicznej odejść od kwestii pomniejszania relacji długu do PKB na rzecz polityki długowi bardziej przyjaznej. To oznacza jednak wzrosty podatków i proporcjonalne wzrosty rządowych wydatków.

>>cały komentarz: Guardian.co.uk

oprac. SS

(CC By SA Wlodi)