Autor: Joseph Stiglitz

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, profesor Uniwersytetu Columbia, publicysta Project Syndicate.

Inwestycja w zaufanie

Dzisiaj w USA bywamy przekonywani, że stan zaufania jest stanem naiwnym. Nie powinniśmy jednak przestać walczyć o trochę więcej zaufania w społeczeństwie i gospodarce.
Inwestycja w zaufanie

Dzisiaj w USA bywamy przekonywani, że stan zaufania jest stanem naiwnym. Piosenki odradzają nam zaufanie, stacje telewizyjne emitują programy ukazujące jego daremność, a różnego typu raporty dotyczące skandali finansowych przypominają nam, jakim głupstwem było ufać bankierom.

Ten ostatni punkt – choć pewnie słuszny – nie oznacza, że powinniśmy przestać walczyć o trochę więcej zaufania w naszym społeczeństwie i gospodarce.

Zaufanie jest fundamentem umów, planów i codziennych transakcji, oliwi proces demokratyczny, od głosowania po legislację i jest niezbędne dla społecznej stabilności. Zaufanie jest ekstremalnie ważne dla naszego życia. To zaufanie, a nie pieniądze, sprawiają, że świat się kręci.

Naszego zaufania nie mierzymy w rachunku narodowym, ale inwestycje w zaufanie wcale nie są mniej ważne od tych kapitał ludzki, czy maszyny.

>>cały komentarz: NYTimes

oprac. SS


Tagi


Artykuły powiązane

Zachowania płatnicze w Polsce — trendy i wyzwania

Kategoria: Analizy
Płacenie za zakupione towary oraz usługi to codzienność. Literatura naukowa wskazuje cały szereg czynników, które mają wpływ na wybór instrumentu płatniczego podczas dokonywania transakcji.
Zachowania płatnicze w Polsce — trendy i wyzwania