Niemcy nie będą więcej pobudzali popytu

Merkel: Nie będziemy zmniejszać naszego eksportu.

W Wall Street Journal ukazał się wywiad z Angelą Merkel, będący odpowiedzią na naciski Amerykanów przed szczytem G20. Administracja Obamy domaga się, aby Niemcy i inne kraje nadwyżkowe dopomogły producentom na całym świecie i pobudziły swój popyt wewnętrzny. W ten sposób zostaną zredukowane globalne nierównowagi, które przyczyniły się do powstania kryzysu.

Angela Merkel powiedziała, że Niemcy nie zamierzają przestać wykorzystywać swojej przewagi eksportowej „Sukcesy niemieckiego eksportu są odbiciem naszej konkurencyjności i innowacyjności naszych przedsiębiorstw. Sztuczne zaniżanie niemieckiej konkurencyjności nikomu nie przyniosłoby korzyści”.

Angela Merkel negatywnie odniosła się do amerykańskich oczekiwań, żeby przedłużyć programy stymulacji fiskalnej. Powiedziała, że jeśli polityka fiskalna nie zostanie skonsolidowana, Niemcy z obawy przed skutkami starzenia się społeczeństwa będą więcej oszczędzali. Jeśli natomiast deficyt budżetowy zostanie obcięty i obywatele będą wiedzieli, że ich przyszłe emerytury i zasiłki są pewne, będą też bardziej skłonni do wydatków.


Tagi


Artykuły powiązane

Czego można się dowiedzieć o oczekiwaniach inflacyjnych

Kategoria: VoxEU
Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych są zwykle zawyżone, systematycznie niesymetryczne i skorelowane z cechami społecznymi i demograficznymi. Badanie tych niejednorodności i ich wpływu na zagregowane wyniki gospodarcze jest obecnie kluczowym wyzwaniem dla decydentów politycznych.
Czego można się dowiedzieć o oczekiwaniach inflacyjnych

Czy Niemcy przeżyją bez rosyjskiego gazu?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na ostatnich wynikach niemieckiego sektora przemysłowego zaważyły ​​pogarszające się warunki podażowe i spadek popytu w związku z wojną na Ukrainie. Na tym tle można zrozumieć, dlaczego rząd uważa, że embargo na rosyjską energię wtrąciłoby niemiecką gospodarkę w recesję.
Czy Niemcy przeżyją bez rosyjskiego gazu?