Antyprotekcjonistyczna polityka G20 nie działa

W ostatnich latach członkowie G20 sięgali po instrumenty polityki protekcjonistycznej niż na początku kryzysu. Liczba regulacji protekcjonistycznych narzuconych przez G20 rośnie - wynika z 14. edycji raportu Global Trade Alert.
Antyprotekcjonistyczna polityka G20 nie działa

CC BY OF/Marek Pielach

Przywódcy G20 spotykają się dziś na szczycie w Sankt Petersburgu. Na poprzednim spotkaniu w Los Cabos w Meksyku liderzy oświadczyli „jesteśmy głęboko zaniepokojeni rosnącym protekcjonizmem na świecie”.

Jednak w świetle analizy przeprowadzonej przez Global Trade Alert, niezależnej organizacji monitorującej wolność w handlu międzynarodowym, obecne podejście G20 nie spełnia swojej roli.

Według danych na koniec sierpnia 2013 r. członkowie G20 wprowadzili w sumie 1527 rozwiązań protekcjonistycznych od listopada 2008 r. kiedy zadeklarowali, że nie będą uciekali się do praktyk protekcjonistycznych. Tylko 11 proc. zostało w międzyczasie wycofanych. Co więcej, w kraje G20 są bardziej protekcjonistyczne niż mniejsze kraje, które nie podjęły takiego zobowiązania.

Autorzy raportu sugerują, że Światowa Organizacja Handlu może być bardziej skuteczna w promowaniu wolnego handlu międzynardowego niż niewiążące deklaracje podejmowane przez G20.

Cały raport na stronie Global Trade Alert.

CC BY OF/Marek Pielach

Tagi


Artykuły powiązane

Za mało Europy w G20

Kategoria: Trendy gospodarcze
Brak w G20 takich krajów jak Hiszpania, Holandia, Polska czy Nigeria zaprzecza rozpowszechnionemu poglądowi, że uczestnikami tego forum stały się państwa o największym produkcie krajowym brutto i liczbie ludności.
Za mało Europy w G20