NBP: należy oczekiwać kontynuacji negatywnych tendencji na rynku pracy

Zgodnie z ostatnią projekcją makroekonomiczną w latach 2013-2014 należy oczekiwać kontynuacji dotychczasowych negatywnych tendencji na rynku pracy – wynika z kwartalnego raportu o rynku pracy NBP. Również dane z firm wskazują, że w najbliższych miesiącach wzrośnie liczba zwolnień.
NBP: należy oczekiwać kontynuacji negatywnych tendencji na rynku  pracy

(CC BY cod_gabriel)

Dane za I kwartał 2013 r. wskazują na wyraźny spadek liczby osób pracujących. Ten trend widoczny jest w danych ankietowych Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności jak i danych pochodzących z firm. Spadek liczby pracujących wynikał głównie z kontynuacji negatywnych tendencji w przemyśle oraz słabszego wzrostu zatrudnienia w usługach. Istotny był również wpływ pogody w marcu, która opóźniła o miesiąc prace w rolnictwie.

Słabnący popyt na pracę przyczynił się do wzrostu stopy bezrobocia BAEL oraz systematycznego wzrostu stopy bezrobocia rejestrowanego. Z drugiej strony przestał wzrastać  współczynnik aktywności zawodowej. Zmiana współczynnika aktywności zawodowej jest wypadkową dwóch zjawisk: z jednej strony ciągle wzrasta aktywność zawodowa osób w wieku 45-59/64 lata, co można wiązać z efektami zmian w systemie zabezpieczenia społecznego. Z drugiej strony negatywne tendencje na rynku pracy były związane ze spadkiem aktywności zawodowej pozostałych grup wieku, co z kolei może być efektem gorszej sytuacji na rynku pracy.

Silniejsze negatywne tendencje wpływają na przepływy na rynku pracy. Wzrosło ryzyko utraty pracy, a na relatywnie stabilnym, choć niskim poziomie utrzymuje się tworzenie miejsc pracy.

Tempo wzrostu płac w gospodarce obniżyło się do 2,6% r/r (wobec 2,9% r/r w czwartym kwartale 2012 r.). Zmniejszenie dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw w było znacznie wyraźniejsze (2,1% r/r w pierwszym kwartale 2013 r. wobec 2,8% r/r w czwartym kwartale 2012 r.).

W pierwszym kwartale 2013 r. nastąpił niewielki wzrost wydajności pracy ogółem. Wzrost wydajności notowany był w przemyśle, natomiast w budownictwie nastąpił wyraźny spadek. W rezultacie dynamika nominalnych jednostkowych kosztów pracy w gospodarce narodowej nie zmieniła się istotnie, pozostając na relatywnie niskim poziomie.

Cały raport na stronie NBP.

(CC BY cod_gabriel)

Tagi


Artykuły powiązane

Jak napięte są rynki pracy w Stanach Zjednoczonych?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Badanie wskazuje, że rynki pracy w Stanach Zjednoczonych są obecnie bardzo „ciasne” i prawdopodobnie jeszcze przez pewien czas przyczyniać się będą do utrzymania presji inflacyjnej.
Jak napięte są rynki pracy w Stanach Zjednoczonych?

Polski rynek pracy w obliczu fali uchodźczej z Ukrainy

Kategoria: Analizy
Fala uchodźcza wywołana atakiem Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. przybrała rozmiary niespotykane w Europie od czasu II wojny światowej, a jej główny impet zaabsorbowany został przez Polskę.
Polski rynek pracy w obliczu fali uchodźczej z Ukrainy

Uchodźcy na rynku pracy: bilans na plus i liczne wyzwania

Kategoria: Analizy
Napływ obywateli Ukrainy do Polski może się okazać zastrzykiem kapitału ludzkiego dla niektórych branż, borykających się z brakami kadrowymi. Jednak kobiety i dzieci nie wypełnią wakatów w budownictwie i przemyśle.
Uchodźcy na rynku pracy: bilans na plus i liczne wyzwania