Zmiany na rynku pracy w 2014 roku

Stopa bezrobocia, która w 2013 roku utrzymywała się w przedziale 13 - 13,5 proc. w 2014 roku znacznie nie spadnie. Trochę zyskać mogą najmłodsi pracownicy, stracą osoby niepełnosprawne - piszą analitycy firmy Work Service
Zmiany na rynku pracy w 2014 roku

(CC By Labour Youth)

Jedną ze zmian na rynku pracy zapowiadanych na 2014 r. ma być reforma urzędów pracy.

Pojawi się nowa forma wsparcia bezrobotnych np. pożyczka na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, grant na telepracę, świadczenie akwizycyjne. Osoby bezrobotne będą sprofilowane wedle trzech kategorii: aktywne, wymagające wsparcia, oddalone od rynku pracy.

Proponowane zmiany zakładają także zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pracodawców, którzy zatrudniają bezrobotnych w wieku do 30 roku życia i skierowanych do pracy przez urząd. To ukłon w stronę absolwentów.

Pracodawcy mogą zaś dodatkowo liczyć na refundację kosztów poniesionych z tytułu ubezpieczenia społecznego, czy dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionego – czytamy w raporcie „Rynek Pracy 2014. Plusy i minusy” przygotowanym przez firmę Work Service.

>>Cały raport

oprac. m.pielach

(CC By Labour Youth)

Tagi


Artykuły powiązane

Uchodźcy na rynku pracy: bilans na plus i liczne wyzwania

Kategoria: Analizy
Napływ obywateli Ukrainy do Polski może się okazać zastrzykiem kapitału ludzkiego dla niektórych branż, borykających się z brakami kadrowymi. Jednak kobiety i dzieci nie wypełnią wakatów w budownictwie i przemyśle.
Uchodźcy na rynku pracy: bilans na plus i liczne wyzwania

Wynagrodzenia za pracę zdalną na zglobalizowanym rynku pracy

Kategoria: VoxEU
Wynagrodzenia za prace wykonywane zdalnie są w poszczególnych krajach bardziej wyrównane niż wynagrodzenia za prace stacjonarne, jednak w dalszym ciągu występują duże różnice między płacami w różnych lokalizacjach.
Wynagrodzenia za pracę zdalną na zglobalizowanym rynku pracy