Citi: Nadchodzi światowa recesja

Ukazały się dwie informacje o pesymistycznych analizach Willema Buitera, głównego ekonomisty Citigroup. Oprócz nich warto przeczytać o powrocie helikoptera z pieniędzmi, o tym co działo się na Forum Ekonomicznym w Krynicy w relacjach liderów PiS z przedsiębiorcami, warto obejrzeć schemat skąd się brali migranci w XXI wieku i dokąd udawali, a także o kreatywnych samorządowcach (i/lub polskich bankowcach).
Citi: Nadchodzi światowa recesja

makroekonomiaPrawdopodobieństwo ześlizgnięcia się świata w recesję w 2016 roku i jej kontynuacji w 2017 wynosi – według Citi – obecnie 55 procent. U źródeł jest „twarde lądowanie” w Chinach (wzrost gospodarczy wbrew oficjalnym danym wynosi tam obecnie najwyżej 4 procent). W Brazylii i Rosji recesja już jest faktem.

Więcej szczegółów na temat opracowania Citi podaje zerohedge (komentarze można sobie darować). Willem Buiter uważa, że tylko pieniądze z helikoptera mogą uratować świat przed nową recesją, jednak politycy nie są gotowi na niekonwencjonalne rozwiązania.

finanse-publiczneW nowych propozycjach nietypowej polityki pieniężnej przoduje kilku włoskich autorów. Biaggio Bossone pisze o koordynacji polityki pieniężnej i fiskalnej, sprowadzając ją do uzgodnienia jak świeżo wydrukowany pieniądz powinien być dystrybuowany po zmonetyzowaniu nowego długu publicznego. W warunkach nadzwyczajnych niezależność banku centralnego powinna być zawieszona.

Inna włoska propozycja (Bossone, Grazzini, Cattaneo) sprowadza się do druku pieniądza konsumpcyjnego, bez powiększania długu publicznego i dystrybucji za pomocą Fiscal Debit Cards. Pieniądz konsumpcyjny polega na tym, że dystrybuowany jest wśród obywateli i przedsiębiorstw pod warunkiem natychmiastowego wykorzystania do konsumpcji, by ożywić gospodarkę. Ściślej – nie byłby to nowy pieniądz, tylko certyfikaty podatkowe Tax Credit Certificates, którymi można byłoby w przyszłości (za dwa lata) opłacić podatki. Ubytek podatkowy byłby niewielki, bo gospodarka by się wcześniej ożywiła. Warto przeczytać oba włoskie materiały, bo jeśli sprawdzą się prognozy Buitera, helikopter z pieniędzmi szybko zacznie rozgrzewać silniki.

wiadomosciW tej chwili świat patrzy na Europę jeśli chodzi o migracje ludzi. Tymczasem zupełnie inaczej wygląda ta kwestia dla całego XXI wieku, czyli lat 2000-2013, według danych zebranych przez Goldman Sachs. Na jednym wykresie pokazano migracje z krajów Azji Południowo-Wschodniej, Brazylii, niektórych europejskich, do zachodniej Europy, Ameryki, Australii i na Bliski Wschód. Ponieważ rozmiar prostokąta z nazwą kraju pokazuje wielkości netto napływu lub odpływu ludności okazuje się, że najwięcej było migrantów z Indii (do Australii), Chin (do Australii, USA, Japonii, Niemiec), Meksyku (do USA), Filipin (do Kanady, USA i na Bliski Wschód). Wielu pochodziło także z Rumunii i Polski. Wśród krajów przyjmujących niespodziewanie wysoko są Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

finanse-publiczneKorzystając z dnia otwartego FT warto przeczytać tekst Larry Summersa o nowych bądź starych, ale mocniejszych niż 2 tygodnie temu argumentach za niepodwyższaniem stóp procentowych. Kolejno Summers pisze m.in. o faktycznym zacieśnieniu warunków finansowania w ostatnich tygodniach, które odpowiada podwyżce stóp o 0,25 punkta procentowego, spowolnieniu na świecie, małych szansach na wzrost inflacji. FED powinien nic nie robić w tej chwili – konkluduje – inaczej popełni śmiertelny błąd.

pracaTymczasem ulubiony, podobno, wskaźnik Janet Yellen nowych ofert pracy w USA gwałtownie rośnie, czyli jak to nazywa zerohedge „krzyczy, że podniesienie stóp procentowych jest nieuchronne”. W ciągu lipca ta liczba wzrosła z 5,32 mln do 5,75 mln. Liczba bezrobotnych przypadająca na jedną ofertę pracy spadła natomiast z 6,8 w szczycie kryzysu do zaledwie 1,4 w lipcu.

makroekonomiaW Europie pojawiły się głosy, że to Niemcy powinny opuścić strefę euro. Nie powinny – odpowiada Michael Heise, główny ekonomista Allianza, argumenty za takim krokiem są bardzo słabe. Wynikają z za dużej wiary, że następująca potem dewaluacja euro rozpędzi gospodarkę. Konkurencyjność gospodarki zależy przede wszystkim od produktywności, edukacji, badań i rozwoju i systemu podatkowego, a w tych obszarach Niemcy nie są tak znakomite. Strefa euro jest zaburzona, ale nie tak bardzo jak opowiadają zwolennicy wyjścia Niemiec z niej. No i wcześniej doszłoby do katastrofy na rynkach finansowych.

pieniadzeTeraz kraj. Tomasz Prusek (gazeta.pl) komentuje relacje przedsiębiorców z liderami PiS, którzy nawiedzili Forum Ekonomiczne w Krynicy: „Na Forum Ekonomicznym w Krynicy jak na dłoni widać, że środowisko biznesowe na grubo ponad miesiąc przed wyborami świetnie wyczuwa, skąd wieje polityczny wiatr i już stara się ułożyć z nową władzą. W rozmowach kuluarowych podczas Forum o Platformie Obywatelskiej jako ośrodku władzy mówi się już w czasie przeszłym. Biznes pokazuje, że niezależnie od tego, kto będzie rządzić, to chce z nową władzą robić interesy. Tym bardziej że w wypadku przegranych wyborów PO zostawi gospodarkę o wiele bardziej upaństwowioną, niż przejmowało ją od PiS osiem lat temu. Konsekwencją takiego rozlania się państwa w gospodarce jest jej rosnące uzależnienie od władzy politycznej. Zmiana władzy jest szalenie ważna także dla całego otoczenia biznesowego spółek państwowych: banków, kancelarii prawnych, firm doradczych, kontrahentów. Oni również starają się przypodobać nowej władzy, bo zdają sobie sprawę, że w przeciwnym razie mogą stracić kontrakty”.

wywiadyJak podają agencje, Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera zadeklarowała podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wsparcie dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. „Nie bójcie się nas państwo, my jesteśmy nastawieni na gospodarkę i przedsiębiorczość” – mówiła do ludzi biznesu – relacjonuje PAP. Natomiast agencja ISB zauważyła wypowiedź Szydło, że Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) mogłyby pozostać jako jeden z instrumentów do wspierania m.in. borykających się z problemami spółek górniczych.

wkaznikiJeden z wykresów Daily Shot pokazuje udział pracujących 65-latków i osób starszych w tej grupie wiekowej. Polska jest jedynym krajem z kilkunastu opisanych, w którym udział pracujących w tej grupie zmalał z 6,1 proc. w 2004 roku do 4,8 proc. w 2014 r. Przykładowo w Japonii odsetek wzrósł z 19,8 do 21,3 proc. (czyli pracuje więcej niż co piąty Japończyk w wieku 65 plus) w Niemczech z 2,8 do 5,8, w Szwecji 9,3 do 17 proc. Nadal niższy niż w Polsce jest on w Hiszpanii, Francji i Włoszech.

pieniadzeNa deser o kreatywnych samorządowcach i/lub bankowcach. Jak pisze PAP samorządy znajdujące się w złej sytuacji finansowej i nie mogące już bardziej się zadłużać, by ominąć ograniczenia uciekają się do fikcyjnej sprzedaży majątku: „Granicę długu, którego lokalne władze nie mogą przekroczyć, wprowadzono od 1 stycznia 2014 r., chcąc właśnie ograniczyć zaciąganie kredytów i pożyczek przez samorządy i zmusić je do prowadzenia zrównoważonej polityki finansowej. Jedną z takich praktyk jest tzw. sprzedaż zwrotna, czyli pozorna. Opiera się na trzech umowach – umowie sprzedaży, na podstawie której samorząd zbywa nieruchomość na rzecz określonego podmiotu, umowy dzierżawy, na mocy której uzyskuje prawo korzystania z nieruchomości za zapłatą czynszu oraz na przedwstępnej umowie sprzedaży, na podstawie której zobowiązuje się do odkupu”.

makroekonomia
finanse-publiczne
wiadomosci
finanse-publiczne
praca
makroekonomia
pieniadze
wywiady
wkazniki
pieniadze

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Davos 2022 – dzień pierwszy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wpływ wojny w Ukrainie, niepewna przyszłość globalizacji oraz gorsze perspektywy gospodarcze to główne tematy omawiane podczas pierwszego dnia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Davos 2022 – dzień pierwszy

Koniec taniego pieniądza: nadchodzą trudniejsze czasy dla polityki fiskalnej?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Właśnie dokonuje się duży zwrot w polityce najważniejszych banków centralnych na świecie. Ściśle wiąże się z tym obserwowany wzrost rentowności obligacji rządowych, który rozpoczął się w 2021 r. i nabrał gwałtownego przyspieszenia w tym roku.
Koniec taniego pieniądza: nadchodzą trudniejsze czasy dla polityki fiskalnej?

Energetyczna mozaika w stosunkach międzynarodowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Surowce energetyczne wpływają na niezależność państw, współpracę lub konflikty między nimi, tworząc wciąż zmieniające się układy sił.
Energetyczna mozaika w stosunkach międzynarodowych