Docisk śruby podatkowej

Wraca pytanie o system podatkowy w Polsce – ostatnio mówił o nim minister Mateusz Szczurek zapowiadając przykręcenie śruby. Ponadto w przeglądzie ciekawych opinii i wiadomości z kraju i świata warto przeczytać m.in. o tym co dzieje się na Ukrainie - kryzys zaczyna ciążyć także Polsce, oraz o tym dlaczego w gospodarce nowych technologii rosną ceny ziemi.

finanse-publiczne - KopiaW 2017 r. wartość PKB na głowę Polaka sięgnie 74 proc. średniej w Unii Europejskiej – wynika z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa 2014-2017, do którego dotarła PAP. Według resortu finansów będzie to możliwe dzięki dynamicznemu wzrostowi PKB itd. itd. Dopiero gdzieś w środku schowana informacja: „W projekcie poinformowano, że do 2017 r. ministerstwo nie planuje waloryzacji progów podatkowych w PIT oraz ustawowych zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, czy kwoty zmniejszającej podatek”.

Tymczasem, jak twierdzi Chris Edwards z Cato Institute, podatek dochodowy ogranicza wolność obywateli. M.in. przez sam rozmiar, skomplikowanie i kreowanie nierówności – pionowych (progresywność) i poziomych – różne osoby i instytucje otrzymują lub nie różne ulgi i zwolnienia itd.

Wyborcza.pl daje na pierwszej stronie tytuł „Ministerstwo Finansów szykuje duże zmiany w podatkach”.  Między innymi powstanie centralny rejestr dłużników podatkowych, system ma być uszczelniony, a instrumentem powiększenia wpływów ma być loteria paragonowa dla obywateli (bierz paragon, zarejestruj, wygraj samochód). Na konferencji minister Szczurek nie wspomniał o wieloletniej podwyżce podatków przez zamrożenie progów, kwot etc.

makroekonomiaTrzy publikacje o sytuacji na Ukrainie. Jerzy Hausner w najnowszym raporcie Instrument Szybkiego Reagowania (ISR) opisuje wpływ kryzysu ukraińsko-rosyjskiego na gospodarkę Polski (na razie 0,1 – 0,2 proc. PKB).

Rozmowa Radia Wolna Europa z ekspertem Iwanem Łozowym pokazuje wpływ niektórych oligarchów ukraińskich na zaostrzenie się sytuacji na wschodzie Ukrainy. Ta ocena dotyczy m.in. Rinata Achmetowa, który po cichu wspiera separatystów, wiedząc, że zwycięstwo Majdanu to dzwon dla jego imperium. Rządzący Charkowem i Ługańskiem do konfliktu mają podejście biznesowe – im więcej dostaną pieniędzy, tym bardziej pójdą w jedną lub drogą stronę. Zdaniem rozmówcy RWE korupcja dotyczy także nowego ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa. Smutna rozmowa.

I wreszcie jeden z nielicznych prawdziwych zachodnich ekspertów Anders Aslund. O agresji Rosji na Ukrainę pisze pod tytułem „Putin potrzebuje zwycięstwa” i jego zdaniem Putin przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie ma już tylko jedną opcję – bezpośrednią inwazję militarną we wschodniej Ukrainie. Być może mogłyby go powstrzymać sankcje tak surowe jak dotknęły Iran; łagodniejsze nie będę skuteczne.

Dobra wiadomość jest taka, że Rosja byłaby na nie wrażliwa. Odpływ kapitału już trwa i sięgnie 150 mld dol. w tym roku, co zmniejszy inwestycje i konsumpcję, towary konsumpcyjne są głównie z importu, rośnie inflacja, rubel osłabił się, rosyjski PKB z łatwością może skurczyć się o 2 do 4 procent w tym roku.

I jeszcze ciekawa analiza z Open Europe na temat reakcji europejskich na konflikt ukraińsko-rosyjski. Think-tank stworzył skalę reakcji na postępowanie Rosji od gołębiej do jastrzębiej (Dove-Hawks scale) i spróbował skorelować z poziomem handlu z Rosją w relacji do PKB danego kraju. I okazało się, że korelacji właściwie nie ma. Ale indeks i grafika ciekawe.

przemyslNa blogu Breugel ciekawy tekst Philine Schuseil o tym, jak może wyhamować wzrost gospodarczy w Niemczech w wyniku dwóch decyzji nowej koalicji CDU-SPD: wprowadzania płacy minimalnej na poziomie 8,5 euro, czyli aktualnie 11,7 dolara za godzinę, znacznie więcej niż planuje prezydent Obama w USA (10,10), oraz decyzji umożliwiającej przechodzenie na wcześniejszą emeryturę w wieku 63 lat. Ciekawe jest też tło tych decyzji – sięgające wewnętrznej walki w SPD w połowie pierwszej dekady stulecia.

Natomiast były niemiecki członek zarządu ECB Otmar Issing pisze o tym, w jakim sposób Niemcy powinni przewodzić Europie. Otóż nie finansowym wykupem rządów i banków europejskich, lecz prowadzeniem dobrej polityki gospodarczej, a nie takiej jak na początku stulecia, kiedy to Niemcy podważyły wiarygodność Paktu Stabilizacji i Rozwoju nie stosując się do jego wymagań. Dziś wiarygodność Unii może być uratowana tylko wtedy, gdy traktaty i reguły będą respektowane. Sankcje powinny być automatyczne, a systematyczne naruszanie zasad unijnych powinno prowadzić do wykluczenia z klubu.

uslugiAdair Turner, były szef nadzoru brytyjskiego zauważa w Project Syndicate, że wśród pięciu najzamożniejszych rodzin w Wielkiej Brytanii dwie to potomkowie arystokratów – właścicieli gruntów, na których rozwinął się Londyn. Żyjemy w wieku wirtualnej technologii Internetu, ale największą wartość mają całkiem fizyczne grunty. Tak jest też w wielu innych krajach. Owszem Facebook zatrudnia 6 tysięcy ludzi i wyceniany jest na 170 mld dol. a powstanie  imperium wymagało zaledwie 5000 roboczo-lat inżynierów programistów. Ale ludzie ci nie zainwestują zarobionych wielkich pieniędzy w ICT, lecz w modę, dizajn czy subiektywną wartość marki. No i w nieruchomości. Ich ceny rosną bo taki jest popyt.

Krótko mówiąc ICT tworzy gospodarkę, która jest zarówno hi-tech jak i high touch – świat robotów i aplikacji, ale także mody, dizajnu, ziemi i usług. To ma dwa skutki: po pierwsze  system jest strukturalnie niestabilny, bo kiedy bogactwo ulokowane jest w nieruchomościach to kreuje to spekulację i kryzysy finansowe. Po drugie, nieuchronnie musi powstać społeczeństwo nierówności jeśli rosną ceny nieruchomości (ziemi) wzmacniając efekty nierównego rozkładu dochodów, który kreuje bezpośrednio sektor ICT.

finanse-publiczne - KopiaZacząłem od podatków i na podatkach kończę. Infografika na stronie zerohedge.com prezentuje m.in. 10 najdziwniejszych podatków lub ulg podatkowych na świecie. Troszkę śmieszne, ale i straszne też, jeśli uznać, że podatek od balonów na ciepłe powietrze, podatek od krów za emisję metanu w oborach, czy ulga za dokładanie zabawek do płatków owsianych, świadczą o pewnym niezrównoważeniu twórców systemów podatkowych.

 

 

finanse-publiczne - Kopia
makroekonomia
przemysl
uslugi
finanse-publiczne - Kopia

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Rosji trudno będzie ochronić swoją gospodarkę

Kategoria: Analizy
Władze Rosji w swojej polityce obrony przed sankcjami nie doceniają głębi upadku gospodarki w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jest wątpliwe, czy uda się im dostatecznie obronić wszystkie ważne sektory gospodarki rosyjskiej.
Rosji trudno będzie ochronić swoją gospodarkę

Wojna w Ukrainie i ekonomia

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozważania nad agresją rosyjską w Ukrainie pokazują, jak interdyscyplinarnym zagadnieniem jest wojna i jak wielkie są ograniczenia nauk ekonomicznych, gdyby zechciały samodzielnie, autarkicznie analizować wojnę.
Wojna w Ukrainie i ekonomia