Potrzebny II pakiet stymulacyjny

Ekonomista Mark Zandi, który był doradcą sztabu wyborczego Johna McCaina, przekonuje, że amerykanska gospodarka potrzebuje jeszcze jednego pakietu stymulacyjnego. Jego zdaniem efekt poprzedniego pakietu osłabnie w połowie 2010 r., a wówczas gospodarka znowu ugrzęźnie. Poprawa gospodarcza zależy od stymulacji monetarnej – gospodarka jest zbyt słaba, by samodzielnie się odrodzić. Zandi radzi, by:

– przedłużyć wsparcie dla bezrobotnych,
– dopłacać do kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych,
– przedłużyć programy cash for clankers dla przemysłu samochodowego i rozszerzyć na przemysł AGD.

Recesja się skończyła – twierdzi Zandi. A wychodzenie z kryzysu będzie bardzo trudne i przedłuży się do końca 2010 r. GDP w 2010 utrzyma się na poziomie zaledwie 2 proc. Jeśli politycy nie przygotują II pakietu, wówczas istnieje ryzyko, że gospodarka wpadnie w kolejną recesję.

James Picerno z The Capital Spectatorzastanawia się czy Bank Australii nie zbyt szybko podwyższył stopy procentowe.  I nie ma wątpliwości,  że w ślad za Australią pójdą inni. Jego zdaniem wciąż jednak nie mamy odpowiedzi, jaki będziego tego efekt dla globalnej gospodarki.

Stefan Karlsson, szwedzki ekonomista,uważa, że biorąc pod uwagę, że gospodarka Australii należy do najsilniejszych, a podaż pieniądza wciąż rosła,  decyzja banku jest usprawiedliwiona.


Artykuły powiązane

Stopy nie schłodzą rynku fuzji i przejęć w Australii

Kategoria: Analizy
Majowa podwyżka stóp procentowych Banku Rezerwy Australii nie powinna schłodzić zainteresowania inwestorów fuzjami i przejęciami. Po czterech miesiącach tego roku Australia i Oceania to jedyne regiony na świecie, w których wartość transakcji M&A była wyższa niż rok wcześniej.
Stopy nie schłodzą rynku fuzji i przejęć w Australii

Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Kategoria: VoxEU
Badanie potwierdza, że transmisja polityki pieniężnej do gospodarki jest znacznie słabsza, kiedy nominalne stopy procentowe spadają do bardzo niskiego poziomu oraz że siła transmisji słabnie im dłużej stopy procentowe pozostają na niskim poziomie.
Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Wojna nie zatrzyma Fit for 55

Kategoria: Analizy
Rosyjska agresja przeciw Ukrainie może doprowadzić w UE do zwiększenia spalania węgla z uwagi na konieczność ograniczenia zużycia gazu. Jednak konieczność uniezależnienia się od surowców energetycznych ze Wschodu w średniej perspektywie może nawet przyspieszyć dekarbonizację gospodarki unijnej.
Wojna nie zatrzyma Fit for 55