UK zwiększyła o 2,2 mld funtów środki na przemysł obronny

Ministra finansów Wielkiej Brytanii Rachel Reeves zwiększyła o 2,2 mld funtów (ponad 2,6 mld euro) środki przeznaczone na przemysł obronny, które zasilą budżet resortu obrony od przyszłego roku. Jak podkreśliła, chce, by Wielka Brytania stała się mocarstwem przemysłu obronnego.

Reeves podkreśliła, że siła napędową brytyjskiego przemysłu obronnego mają być nowe technologie i innowacje. Zgodnie z nowymi planami 10 proc. rządowych wydatków na sprzęt wojskowy ma zostać przeznaczone na nowe technologie, przy czym akcent zostanie położony na drony i AI. Dodała, że mniejsze firmy mają uzyskać lepszy dostęp do kontraktów obronnych.

Rząd wyasygnuje również 400 mln funtów (480 mln euro) na innowacje w brytyjską obronność, aby nowe technologie jak najszybciej znalazły się na pierwszym planie.

Zdaniem Reeves dodatkowe środki na obronność wzmocnią także bezpieczeństwo gospodarcze Wielkiej Brytanii.

W lutym 2025 r. premier Keir Starmer zapowiedział, że wydatki na obronę zwiększą się do 2027 r. do 2,5 proc. PKB, co jest największym wzrostem budżetu tego sektora od zakończenia zimnej wojny. Dodał, że Wielka Brytania zamierza podnieść ten wskaźnik do 3 proc. PKB w przyszłym parlamencie.

Reeves przedstawiła też niezbyt optymistyczne perspektywy brytyjskiej gospodarki w najbliższym czasie. Według Biura Prognoz Budżetowych wzrost w bieżącym roku wyniesie tylko 1 proc. wobec 2 proc., które zapowiadano w październiku, i odbije do 1,9 proc. w przyszłym roku. Również inflacja będzie wyższa i wyniesie w 2026 r. 3,2 proc., podczas gdy obecnie sięga 2,8 proc.

mw/ mms/ gor/


Artykuły powiązane

Walka o miano finansowej potęgi

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wielka Brytania to największe centrum finansowe świata, tuż po Stanach Zjednoczonych. Pod względem wartości eksportu usług finansowych zajmuje drugie miejsce (wartość 94,9 mld funtów). Londyn, zanim stał się globalną centralą finansjery, najpierw musiał stoczyć walkę z Amsterdamem i Paryżem. W zdobyciu pozycji hegemona pomogło uwolnienie rynku kapitałowego i setki lat wprowadzania inżynierii finansowej.
Walka o miano finansowej potęgi

Nowa strategia dla europejskiego sektora obronnego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Uśpiona długim okresem pokoju Unia Europejska, bazując głównie na potencjale NATO, pozostawała pasywna w rozwoju własnej produkcji zbrojeniowej. Wojna w Ukrainie obnażyła słabości w tej dziedzinie. Wyzwoliła też bardziej aktywne podejście do produkcji uzbrojenia i wpływa na budowę nowej strategii w tym zakresie.
Nowa strategia dla europejskiego sektora obronnego

Brexit, próba bilansu

Kategoria: Trendy gospodarcze
W „postępowej” prasie europejskiej, w tym angielskiej, brexit ma zdecydowanie złą opinię. Wszystkie potknięcia i ułomności brytyjskiej gospodarki z radością są przypisywane niewdzięcznemu opuszczeniu UE.
Brexit, próba bilansu