Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Publicystka, wydawca książek ekonomicznych, koordynator projektów medialnych.
The Big Problem of Small Change, Thomas J. Sargent i Francis R. Velde, Princeton University Press, 2002
Ciekawa pozycja, której nie ma wciąż na rynku polskim, choć jeden z jej autorów: Thomas J. Sargent jest znany polskim ekonomistą. Jego książki, np. napisana razem z Robertem Lucasem Rational Expectations and Econometric Practice (w której wykładają podstawy teorii racjonalnych oczekiwań), znane są od lat.
Sargent w 2011 roku otrzymał (wraz z innym ekonomistą Christopherem Simsem) Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Sargent (urodzony w Pasadenie w Kalifornii) jest profesorem Uniwersytetu Nowojorskiego i członkiem Instytutu Hoovera na Uniwersytecie Stanforda, a także członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Ekonometrycznego. W 2002 roku za pośrednictwem Princeton University Press Sargent wydał potężne i imponujące z uwagi na bogactwo faktów dzieło: The Big Problem of Small Change (Wielki problem małej zmiany). Napisał je wspólnie z amerykańskim bankierem centralnym francuskiego pochodzenia (pracującym między innymi w chicagowskim Fed) Francoisem R. Velde.
The Big Problem of Small Change to syntetyczna historia monetaryzmu. Wychodząc od diagnozy współczesnych problemów polityki monetarnej (określonych we wstępie), opowiada o jej rozwoju od zarania aż do 1850 roku. Kreśli historię średniowiecznych monet i przypomina kłopoty wynikające z ich niedoborów; odkrywa renesansowe teorie monetarne oraz wenecki rozkwit bankowości między XIII a XV wiekiem; przechodzi przez rewolucję cenową we Francji w XV i XV wieku; relacjonuje pierwsze problemy inflacyjne oraz koncepcje używania pieniądza jako tokena.
Wreszcie dochodzi dziewiętnastowiecznych Niemiec i pokazuje narodziny współczesnego monetaryzmu, określonego jako „the standard formula” (formuła standardowa), którego początkiem są „wydarzenia 1873 roku”. Jakie to wydarzenia?
Oprac. Katarzyna Kozłowska