Światełko w tunelu – w oddali
Kategoria: Trendy gospodarcze
W marcu 2025 r. koniunktura w polskim przemyśle przetwórczym się poprawiła– podano w raporcie IRG SGH. Poprawę zgłaszają jednostki sektora publicznego.
Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGIND) wzrosła o 0,9 punktu i wyniosła -5,6 pkt. Jest obecnie niższa niż przed rokiem o 10 pkt.
Wartość wskaźnika dla sektora publicznego wyniosła 1,7 pkt. Wzrost w ciągu miesiąca wyniósł 13,5 pkt, a w ciągu roku 19 pkt.
W sektorze prywatnym koniunktura uległa pogorszeniu; wskaźnik zmniejszył swoją wartość o 0,6 pkt, do poziomu -6,5 pkt i jest o 12,3 pkt niższy niż rok temu.
Autorzy badania podają, że wzrost wartości wskaźnika koniunktury wynika z prognozowanego wzrostu wielkości produkcji w najbliższych miesiącach.
Pozostałe dwie składowe wskaźnika IRGIND, tj. poziom zamówień ogółem i zapasów wyrobów gotowych, wpłynęły na niego ujemnie.
IRG podaje, że przedsiębiorstwa informują ponadto o wzroście cen sprzedaży i zatrudnienia oraz pogorszeniu się ich sytuacji finansowej.
Poprawiły się natomiast ich opinie nt. ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju.
„Najbardziej pozytywnym sygnałem płynącym z marcowego badania koniunktury w przemyśle przetwórczym jest znaczny wzrost poziomu zamówień eksportowych. Niepokoją spadki wartości sald bilansowych w skali roku. Przewidywania producentów dotyczące sytuacji w najbliższych miesiącach są umiarkowanie optymistyczne” – napisano.
map/ gor/