NBP: Ukraińcy w 2021–2023 odpow. za 0,8 pp. wzrostu PKB Polski

Uchodźcy z Ukrainy w latach 2021–2023 odpowiadali średnio za 0,8 pp. wzrostu PKB Polski rocznie – wynika z badania ekonomistów Narodowego Banku Polskiego w serii NBP Working Papers.

„Pierwsze zauważalne napływy migracyjne do Polski zaobserwowano w 2006 r., a następnie od 2014 r. nastąpiła duża fala imigracji z Ukrainy. Po rosyjskiej inwazji wojskowej na pełną skalę na Ukrainę w 2022 r., napływający ukraińscy uchodźcy jeszcze bardziej zwiększyli podaż pracy w polskiej gospodarce, podczas gdy znaczna, ale stosunkowo znacznie mniejsza część przedwojennych imigrantów wróciła do Ukrainy. W efekcie widzimy, że kontrybucja pracy imigrantów do wzrostu PKB Polski wzrosła z 3 proc. (0,1 pp. rocznie) w latach 2005–2013, przez 13 proc. (0,5 pp. rocznie) w latach 2013–2021 do 18 proc. (0,5 pp. rocznie) w latach 2021–2023” – napisano.

„W szczególności podaż pracy uchodźców z Ukrainy odpowiadała za 29 proc. wzrostu PKB Polski w latach 2021–2023 (średnio 0,8 pp. rocznie). Ponadto, wzrost PKB był również wspierany przez napływ imigrantów z innych krajów, takich jak Białoruś czy kraje Azji Południowej. Ich wkład również stopniowo rósł w czasie, wynosząc 2 proc. całkowitego wzrostu PKB (średnio 0,1 pp.) w latach 2013–2021 i 7 proc. (średnio 0,2 pp.) w latach 2021–2023” – dodano.

Z badania wynika ponadto, że kontrybucja wzrostu produktywności (TFP) do wzrostu PKB Polski zmalała z 57 proc. w latach 1996–2005 do 14 proc. w latach 2013–2021 i 23 proc. w okresie 2021–2023.

W ocenie autorów badania może to sugerować, że czynniki stojące za wzrostem produktywności w polskiej gospodarce, takie jak adopcja zachodnich technologii czy spadek nieefektywności technicznej, które wspierały konwergencję na jej wczesnych etapach, mogły w dużej mierze się wyczerpać. W takim układzie kontynuacja konwergencji na przyszłość wymagałaby zmiany modelu wzrostu, np. z większym naciskiem na krajowe innowacje.

Autorami badania są ekonomiści NBP Paweł Strzelecki, Jakub Growiec i Robert Wyszyński.

Opinie wyrażone w opracowaniu należy przypisywać autorom i niekoniecznie odzwierciedlają one stanowisko NBP.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Ukraińcy w niepewności, Białorusini na stałe

Kategoria: Pracownicy NBP
Mamy w Polsce przynajmniej 1,5 mln migrantów z Ukrainy i 10 razy mniej migrantów z Białorusi. Osoby te są tylko częściowo zauważane przez statystykę publiczną. Jest ważne, nie tylko z perspektywy polskiej gospodarki i polskiego rynku pracy, to abyśmy dowiedzieli się czegoś więcej o tych ludziach – mówią dr Beata Dudek, dr hab. Paweł Strzelecki i Adam Panuciak z Departamentu Statystyki NBP.
Ukraińcy w niepewności, Białorusini na stałe

Ukraińcy i Białorusini w Polsce częściej szukają pracy niż świadczeń

Kategoria: Badania pracowników NBP
Zaledwie 2 proc. Ukraińców i 3 proc. Białorusinów rozważa wyjazd z Polski do innego kraju. Obie grupy imigrantów są przy tym aktywne na rynku pracy (są zatrudnione lub poszukują pracy) – wynika z badań ankietowych NBP.
Ukraińcy i Białorusini w Polsce częściej szukają pracy niż świadczeń

Cyfryzacja przyspiesza wzrost produktywności, ale tylko niektórych firm

Kategoria: Trendy gospodarcze
W naszym artykule dowodzimy, że wprawdzie cyfryzacja zwiększa produktywność tych firm, które w punkcie wyjścia są bardziej wydajne niż konkurenci, jednak w przypadku większości wpływ cyfryzacji jest dość ograniczony. Dochodzimy do wniosku, że po to, by inwestycje w technologie cyfrowe były bardziej efektywne, powinny być ukierunkowane oraz że decydenci nie powinni traktować cyfryzacji jako uniwersalnej metody zwiększania produktywności.
Cyfryzacja przyspiesza wzrost produktywności, ale tylko niektórych firm