Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Top 20 miast uczących się (źródło: raport Fundacji Schumana)
Takie wyniki przynosi ranking 66 polskich miast opracowany na zlecenie Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przez analityków Polityka Insight. W czasach, w których nadużywa się słowa innowacyjność odświeżające jest już samo określenie „miasta uczące się”. Ukuł je urbanista Richard Florida do opisu miejsc, które funkcjonują jako magazyny nauki i pomysłów, zapewniając przyjazne środowisko i infrastrukturę ułatwiającą przepływ wiedzy.
Przyjmując takie kryteria na pierwszym miejscu z wynikiem 54,9 pkt na 100 możliwych jest oczywiście Warszawa. Generuje ona przecież 15 proc. polskiego PKB, a siedzibę ma tutaj co 12. Firma w kraju. Na drugim miejscu – zaskoczenie dla wielu obserwatorów i badaczy – Rzeszów z wynikiem 53,3 pkt.
„Rzeszów jest czarnym koniem tego zestawienia — walczył z Warszawą o pierwsze miejsce, ale ostatecznie uplasował się tuż za nią. To znamienne, że to miasto z Polski Wschodniej coraz częściej znajduje się wysoko w różnych plebiscytach, często wyprzedzając metropolie z zachodniej części kraju postrzeganej od lat jako bardziej rozwinięta. Rzeszów jest jednym z liderów zmian technologicznych nie tylko w Polsce, lecz także w Europie, ściągając relatywnie najwięcej informatyków na kontynencie” – czytamy w raporcie, który towarzyszy rankingowi.
Trzecie i czwarte miejsce przypadło Poznaniowi oraz Krakowowi. Są to liderzy przyciągania przedsięwzięć typu backoffice, czyli usług dla zaplecza biznesowego.
>> Cały ranking na stronie Fundacji Schumana
(oprac. mp)