Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Hong Kong (CC BY-NC-ND) Steve Webel)
Stany Zjednoczone to nadal największa gospodarka świata, w dodatku wielkość i wpływ jej rynków kapitałowych – a także zagraniczny udział w nich – przerasta inne. Zmiany w amerykańskiej polityce monetarnej najbardziej dramatycznie wpływają zwłaszcza na gospodarki azjatyckie. Kilku ważnych graczy utrzymuje tam rzeczywiste lub de facto powiązanie waluty z dolarem. Większość rezerw walutowych regionu jest w dolarach, a kilka banków centralnych interweniuje okresowo w celu zarządzania ich kursami wymiany w stosunku do dolara. Na całym świecie niemal 90 proc. obrotów walutowych ma dolara po jednej stronie handlu.
Niektórzy przedstawiciele Fed zaczynają kwestionować model, który łączy niskie bezrobocie z wyższymi płacami i inflacją. Obserwatorzy polują więc nawet na małe zmiany w języku, za którymi może się kryć coś większego. Oświadczenia i przemówienia Fed są sprawdzane w mikroskopijnych szczegółach. Ludowy Bank Chin, mimo że z biegiem lat staje się coraz bardziej otwarty, wciąż nie oferuje choćby zbliżonego poziomu publicznych materiałów do zbadania.
Jednak w miarę rozwoju rynku finansowego w Chinach i zwiększania stopnia jego wyrafinowania, będzie on nieuchronnie przyciągał większą uwagę w regionie. W ciągu następnych 15 lat prognozy stóp banku Chin mogą się stać równie fascynujące jak prognozy Fed.
(oprac. MP)
Więcej w Bloomberg View