Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Drukarka 3D (CC BY by Keith Kissel)
Wspomniałem już tezę Roberta J. Gordona z Uniwersytetu w Northwestern, który myśli, że wszystkie technologie, przyczyniające się do wielkiego wzrostu są już w pełni wykorzystane. Nie zgadzam się.
Wiele z dzisiejszych nowych technologii jest w powijakach, a wraz z szybkim wzrostem w coraz większym stopniu będą napędzać gospodarkę. Te innowacje mają potencjał aby rywalizować z rozwojem i efektami w produktywności jakie przyniosła Rewolucja Przemysłowa i rozwój kolei w końcu XIX wieku.
Dzisiejsze nowe technologie – w tym Internet, biotechnologia, półprzewodniki i komputery, urządzenia bezprzewodowe, robotyka, dodatkowa produkcja i drukarki 3D – można również porównać z seryjną produkcją samochodów i elektryfikacją fabryk i domów, która nadała rozpęd urządzeniom elektrycznym i radiu w latach 20. XX wieku.
Gdy delewarowanie sektora prywatnego dobiegnie końca, za około pięć lat, realny wzrost PKB prawdopodobnie powróci do długookresowego trendu 3,2 procent rocznie, co będzie poprawą w stosunku do 2,1 proc. tempa wzrostu, jakie notujemy do tej pory.
>>cały komentarz: Bloomberg View
oprac. map