Kryzys gospodarczy w Chinach

Afera związana z Bo Xilai, skorumpowanym przywódcą miasta Chongqing, wstrząsnęła technokratyczno-autorytarnym systemem panującym w Chinach. Chiny zapewne poradzą sobie z kryzysem politycznym, ale wkrótce będą się musiały zmierzyć z poważniejszym wyzwaniem: kryzysem gospodarczym.
Kryzys gospodarczy w Chinach

Fareed Zakaria (CC BY-SA World Economic Forum)

Przez ostatnie dwadzieścia lat rok w rok eksperci mówili mi – pisze w Washington Post Fareed Zakaria, amerykański politolog i dziennikarz – że chińska gospodarka zmierza do krachu spowodowanego przez ogromną nierównowagę i błędy w polityce gospodarczej. Wskazywali na złe kredyty, niewypłacalne banki, nieefektywne przedsiębiorstwa państwowe i bańki na rynku nieruchomości. Wszystko to w jakiś sposób nie zaszkodziło chińskiemu wzrostowi, który sięgnął średnio 9,5 proc. PKB rocznie przez 30 lat.

Zgadzam się za to z Ruchirem Sharmą, zarządzającym Funduszem Rynków Wschodzących w Morgan Stanley, który w swojej najnowszej książce „Breakout Nations” pisze, że „Chiny zbliżają się do granicy naturalnego spowolnienia, które zmieni globalny układ sił, począwszy od finansów a skończywszy na polityce.”

Chiński wzrost wygląda imponująco. Ale nie jest bezprecedoensowy. Japonia, Korea Południowa I Tajwan rozwijały się w tempie bliskim 9 proc. rocznie zanim zaczęły zwalniać.

Czym były spowodowane te spowolnienia? Sukcesami. W każdym z tych przypadków gospodarka osiągnęła średni poziom dochodów. Dużo trudniej jest rozwijać się w zawrotnym tempie, gdy kraj ma dużą gospodarkę i społeczeństwo oparte na klasie średniej.

Cały tekst na stronie Washington Post.

Fareed Zakaria (CC BY-SA World Economic Forum)

Artykuły powiązane

Polska w rytmie Gangnam Style

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozwój polskiej gospodarki był niedocenianym sukcesem ostatniego ćwierćwiecza – niedocenianym przynajmniej z perspektywy mojego kraju, czyli Stanów Zjednoczonych. Całą historię w tym przypadku opowiada poziom PKB per capita.
Polska w rytmie Gangnam Style

Za mało Europy w G20

Kategoria: Trendy gospodarcze
Brak w G20 takich krajów jak Hiszpania, Holandia, Polska czy Nigeria zaprzecza rozpowszechnionemu poglądowi, że uczestnikami tego forum stały się państwa o największym produkcie krajowym brutto i liczbie ludności.
Za mało Europy w G20

Poland Gangnam Style

Kategoria: Macroeconomics
For the last quarter century, the Polish economy has been an underappreciated success story – underappreciated certainly in my country, the United States. GDP per capita tells the tale.
Poland Gangnam Style