19.10. 2010 Warszawa, IV Forum Finansowe organizowane przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i AXA Polska pod hasłem „Długofalowe równoważenie finansów publicznych”, Szkoła Główna Handlowa
19.10.2010 Warszawa, seminarium na temat promocji polskich inwestycji w Japonii, Ambasada Japonii
15.10.2010 Warszawa, konferencja „Pracujący Polacy 2010 - 20 lat transformacji”, prezentacja badań CBOS na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Szkoła Główna Handlowa
19.10. 2010 Warszawa, IV Forum Finansowe organizowane przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i AXA Polska pod hasłem „Długofalowe równoważenie finansów publicznych”, Szkoła Główna Handlowa
19.10.2010 Warszawa, seminarium na temat promocji polskich inwestycji w Japonii, Ambasada Japonii
15.10.2010 Warszawa, konferencja „Pracujący Polacy 2010 – 20 lat transformacji”, prezentacja badań CBOS na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Szkoła Główna Handlowa
9-10.09.2010 Frankfurt nad Menem, wspólna konferencja Europejskiego Banku Centralnego i „Journal of International Economics” pt.”“What Future for Financial Globalisation?”
10-12.09.2010 Pałac w Radziejowicach, Letnie Seminarium Austriackie 2010 organizowane przez Instytut Misesa, wolnorynkowy think-tank, który popularyzuje teorię austriackiej szkoły ekonomii
13.09.2010 Oslo, konferencja pt. „The Challenges of Growth, Employment and Social Cohesion” współorganizowana przez MFW i Kancelarię Premiera Norwegii
12-15.09.2010 Rzym, 30. Międzynarodowa Konferencja z cyklu Strategic Management Society współorganizowana przez Bocconi Universita,”Strategic management at the crossroads” to hasło tegorocznej konferencji
14.09.2010 Pekin, konferencja pod patronatem OECD Development Centre, prezentacja perspektyw rozwoju światowej gospodarki w 2010 pt. „Shifting Wealth”
14-16.09.2010 Wisła, Katedra Systemów i Metod Zarządzania oraz Katedra Przedsiębiorczości i Zarządzania Innowacyjnego Akademii Ekonomicznej w Katowicach zapraszają na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Innowacje w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz instytucjami sektora publicznego. Teoria i praktyka”.
14.09.2010 London School of Economics, wykład S.D. Shibulala, współzałożyciela Infosys Technologies Limited na temat przyszłości przemysłu IT w Indiach
20-21.09.2010 Międzynarodowa V Konferencja Naukowa pt. „Ekonomiści o współczesnych problemach gospodarczych”, Zakład Nauk Ekonomicznych, Instytut Inżynierii Zarządzania, Wydział Informatyki i Zarządzania, Politechnika Poznańska, Hotel Ossowski w Kobylnicy koło Poznania
21-22.09.2010 Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Zrównoważony rozwój a kryzys globalny”, Katedra Ekonomii Ekologicznej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
23-24.09.2010 Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Federal Bank Reserve of Chicago, konferencja bankowa pt. „Macro-prudential Regulatory Policies: The New Road to Financial Stability?” jednym z głównych panelistów będzie Paul Volcker, szef President’s Economic Recovery Advisory Board
27-28.09.2010 Frankfurt nad Menem, konferencja Europejskiego Banku Centralnego pt.” „Macro-prudential Regulation as an Approach to Contain Systemic Risk: Economic Foundations, Diagnostic Tools and Policy Instruments.”
12.10.2010 CEPS, Bruksela, debata nt. roli Parlamentu Europejskiego, pt. „Jak w rzeczywistości działa PE”
9-11.12.2010 Konferencja „European International Business Academy” Porto, Portugal
3-6.11.2010 Polish Investforum, Gdańsk, patronat: Roadshow Polska wraz z Krajową Izbą Gospodarczą
17-19.11.2010 V Konferencja Naukowa pod hasłem „Oszczędność i efektywność – współczesne rozwiązania w logistyce i produkcji”, Poznań, Instytut Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował Narodowy Bank Polski 24 kwietnia 2025 r. Obecne rezerwy są niemal 5-krotnie wyższe niż siedem lat temu.
Zaczynał mając 43 lat i 20 tys. juanów w ręku. Założona przez niego firma w 2024 r. osiągnęła 8,6 mld dol. zysku i była jednym z najważniejszych graczy na rynku telekomunikacyjnym. A historię o nim i firmie, którą stworzył opowiada napisana przez Li Hongwena książka „Ren Zhengfei & Huawei”.
Kiedyś przeokropna nędza, dziś pieniędzy pod dostatkiem. Miło po wiekach udręki dostać klucze do Sezamu. Mowa o Irlandii, będącej przez stulecia kolonią brytyjską. W połowie XIX w. zmarło tam z głodu milion ludzi. Sto lat potem Dublin stanął z Londynem w biznesowo-finansowe szranki i ma się dziś znakomicie.
W obliczu narastających napięć geopolitycznych pozycja Chin jako kluczowego ogniwa w globalnym łańcuchu dostaw zaczyna się chwiać. Zmusza to międzynarodowe korporacje do rozważenia ewentualnych dodatkowych lokalizacji dla swoich oddziałów. W tych strategiach nie chodzi o alternatywę dla „Made in China”, gdyż taki scenariusz jest mało prawdopodobny, ale chodzi raczej o dywersyfikację.
Szybki rozwój sztucznej inteligencji może przyczynić się do transformacji gospodarczej porównywalnej z rewolucją przemysłową. Kluczowa jest próba zrozumienia, kiedy i w jaki sposób gospodarka może zostać przekształcona, gdy systemy sztucznej inteligencji będą zmierzać w kierunku opanowania większości lub wszystkich form pracy poznawczej, która może być wykonywana przez ludzi, w tym także nowych zadań, jeszcze nieistniejących.
Hermès nie sprzedaje torebek, lecz opowieść o klasie, dziedzictwie i kunszcie. Chanel nie oferuje perfum – tylko historię, którą można nosić na skórze. Dior nie proponuje sukienek, lecz emocje zapisujące się w pamięci. Najlepsze luksusowe marki traktują marketing, w tym marketing treści jako wehikuł prestiżu.
Prawdopodobieństwo wyginięcia ludzkości przed końcem XXI w. wynosi około 85 proc. – ocenia prof. Jakub Growiec, doradca ekonomiczny w Departamencie Analiz i Badan Ekonomicznych NBP, wykładowca SGH. Jego zdaniem kluczowym zagrożeniem jest niekontrolowany rozwój sztucznej inteligencji ogólnej (AGI), która może przejąć kontrolę nad światem. O losie ludzkości zadecyduje kilka najbliższych lat.
Czy Polska rzeczywiście dokonała gospodarczego cudu? Ostatnie trzy i pół dekady pokazują, że odpowiedź może być tylko jedna – tak. Nowy numer kwartalnika „Obserwator Finansowy” to opowieść o sukcesie, który nie wydarzył się w naszej gospodarce sam, ale był efektem odwagi, determinacji i pracy całego społeczeństwa. A także o wyzwaniach, które dopiero przed nami.
Do wybudowania elektrowni jądrowej na Pomorzu potrzeba m.in. 39 tys. ton stali. Wylewanie tzw. betonu jądrowego w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., a pierwszy blok zostanie ukończony w 2035 r.
W ostatnim czasie wiele się mówiło o „metalach ziem rzadkich na terenie Ukrainy”. Wszystko z powodu umowy surowcowej pomiędzy USA a Kijowem. Warto przeanalizować, czym dokładnie są metale ziem rzadkich, jak dużo ich ma Ukraina, a także, dlaczego na tych pierwiastkach tak bardzo zależy Stanom Zjednoczonym.
Pandemia, problemy z łańcuchami dostaw, przemiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i napięcia geopolityczne, a także konkurencja technologiczna (zwłaszcza na rynku samochodów elektrycznych i półprzewodników) postawiły pod znakiem zapytania ideę globalnego wolnego handlu. W efekcie coraz więcej państw i organizacji międzynarodowych wdraża rozwiązania interwencjonistyczne – w tym politykę przemysłową.
Kiedy świat wynurzył się z chaosu II wojny światowej, władzę objęli ludzie o przekonaniach makroekonomicznych, ukształtowanych w formacyjnym dla nich doświadczeniu lat 30. XX w.
Cena złota osiągnęła w kwietniu najwyższy poziom w historii. W głównym stopniu przełożyły się na to zakupy dokonywane przez banki centralne, czynniki behawioralne oraz przejściowy wzrost ryzyka geopolitycznego, wynikający z walk na Bliskim Wschodzie.
Mija blisko trzydzieści lat od chwili, gdy Narodowy Bank Polski przeprowadził denominację złotego. Jej przygotowanie było złożonym procesem – należało bowiem wszystko zaplanować, zaprojektować nowe monety i banknoty, zlecić ich produkcję, przygotować całą logistykę, a na koniec przekazać je przy pomocy banków do portfeli wszystkich Polaków.
W ostatnich latach, a szczególnie po rozpoczęciu wojny z Ukrainą, z Rosji płynie nieprzerwany przekaz o sukcesach. Ich skala narasta – gospodarka uodporniła się na sankcje i nawet się rozwija oraz restrukturyzuje, bieda spada, a zamożność rośnie, produkcja krajowa wypiera zaś import. Czy sukcesy mają jednak realny wymiar, czy głównie propagandowomedialny?
Odbudowa gospodarcza kraju i opanowanie chaosu walutowego należały do największych wyzwań, jakie stanęły przed władzami niepodległego państwa polskiego w 1918 r. Sanacja gospodarcza zależała zarówno od skutecznie przeprowadzonych reform finansów publicznych i skarbu państwa, jak również od szybkiego wprowadzenia do obiegu nowej, pełnowartościowej polskiej waluty. A to właśnie dobrze zorganizowany aparat skarbowy, sprawny obieg pieniądza i jego stabilna wartość stanowiły podstawę rozwoju ekonomicznego i społecznego odrodzonej Polski.
Chiny nie są już największą montownią świata, z tanią siłą roboczą, czy producentem tanich produktów codziennego użytku. Kraj stał się eksporterem technologii. Mimo wojny handlowej i nałożonych ograniczeń, Chiny coraz śmielszymi krokami wchodzą ze swoimi rozwiązaniami w świat zachodni. Na milion mieszkańców w 2020 r. przypadało tam 1585 badaczy. Jest to trzykrotny wzrost w czasie zaledwie jednej dekady. Chiny inwestują w technologię, a ta zapewnia im coraz większą dominację na świecie.