Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Alexis Tsipras, lider partii Syriza (CC BY-NC Asteris Masouras)
Grecji grozi panika bankowa i jest o krok bliżej opuszczenia strefy euro. Według najnowszych analiz lewicowa Syriza jest niemal pewnym zwycięzcą a przedterminowych wyborach, a Niemcy już zaczęły się przygotowywać do wyjścia tego państwa ze strefy euro.
W Open Europe dwuczęściowa analiza sytuacji Grecji w strefie euro, która znacząco się zmieniła od 2012 roku. Gospodarka przestaje się kurczyć, banki greckie zostały dokapitalizowane i są mniej zależne od zewnętrznego finansowania dostarczanego przez EBC. Grecja nie jest też zależna od bieżącego finansowania zagranicznego – rząd osiągnął nadwyżkę pierwotną w budżecie. Z drugiej strony państwa strefy euro mniej się obawiają ewentualnego efektu zarazy, po opuszczeniu strefy przez Grecję. Jednak politycznie i z prawnego punktu widzenia Grexit jest mało prawdopodobny – zdaniem Open Europe.
Ed Dolan sprawdza, czy faktycznie polityka fiskalna w Grecji i USA była procykliczna, a w szczególności w okresie dekoniunktury prowadzono politykę oszczędnościową pogłębiając recesję, a w okresie boomu jeszcze zwiększano deficyt, prowadząc do przegrzania gospodarki. Okazuje się, że w obu krajach przez istotny okres polityka fiskalna faktycznie była procykliczna. Z tym, że w przypadku Grecji częściowo była nieunikniona, ze względu na sytuację finansową zbankrutowanego państwa, natomiast w przypadku USA stała się pewnym politycznym wyborem. Ciekawa metodologia rachunków.
Jeffrey Sachs ma dość braku konsekwencji i demagogii felietonisty New York Timesa Paula Krugmana i choć zachowuje się z ogromna rewerencją, nie pozostawia wątpliwości, że ideologia zaślepiła noblistę. Główny zarzut – Krugman nie dopuszcza myśli, że kraj może notować wzrost gospodarczy, mimo zmniejszającego się deficytu. To prowadzi go do doktrynerstwa i braku logiki w rozumowaniu.
Ciekawy tekst o tym, jak nie poddają się górniczemu kryzysowi firmy produkujące maszyny górnicze i części do nich. Kopex, Fasing, Famur i inni starają się powiększyć swoje kompetencje w energetyce węglowej, ale i przymierzają się do budowy efektywnych ekonomicznie kopalni na Śląsku. Inwestują w eksport, redukują koszty.
Wzrost kosztów opieki zdrowotnej nie będzie powstrzymany tak długo, jak długo opieka ta będzie subsydiowana w programach Medicare i Medicaid, a zawody medyczne licencjonowane – twierdzi Matt Battaglioli.
O mało znanej procederze kupowania tańszych biletów pisze Business Week. Okazuje się, że czasami bilet z A do B przesiadką w C jest tańszy od normalnych biletów na połączenie z A do C. Sprytni pasażerowie chcący polecieć z A do C kupują przesiadkowy i rezygnują z drugiego odcinka, co doprowadza do pasji linie lotnicze. Trwa dyskusja, czy to legalne.
Steve Stein w „National Affairs” obszernie tłumaczy, jak zmieniła się rola FED z niezależnego, tradycyjnego banku centralnego, na niezwykle silnego stymulatora gospodarki, jej regulatora i nadzorcy, co można oznaczać zagrożenie dla jego niezależności. Dlatego też, jeśli republikanie wygrają wybory prezydenckie w 2016 roku, po raz pierwszy od wielu lat aktualna szefowa FED może mieć kłopot z ponownym wyborem. Trzech poprzednich prezesów Greenspan, Volcker i Bernanke wybieranych było przez prezydenta z jednej partii i potwierdzanych na drugą kadencję przez prezydenta z drugiej z dwóch głównych partii amerykańskich.
Najnowsza analiza stanu gospodarki niemieckiej według Deutsche Bank. W 2015 wzrost gospodarczy wyniesie w Niemczech 1 procent, mniej niż w 2014, gdy wyniósł 1,4 proc. Filarem stanie się konsumpcja prywatna, eksport netto będzie neutralny. Jednak niekorzystne zdaniem analityków DB rozwiązania, jak wprowadzenie ogólnopaństwowej jednolitej płacy minimalnej oraz rozbudowa uprawnień emerytalnych, oddziałują negatywnie na konsumpcję. Inne prognozy wzrostu PKB w 2015: świat 3,6 proc, Chiny 7 proc., USA 3,5 proc., Polska i Irlandia po 3,3 proc., Wielka Brytania 2,5 proc., Francja 0,9 proc. Włochy 0,3 proc. Na ogół analizy z cyklu Focus Germany są dostępne, ta niestety nie, stąd nie podaję linku.
W przeciwieństwie do polskich komentatorów zachwyconych, że złoty jest słabiutki, co rzekomo dobrze robi gospodarce, Amerykanie są całkiem zadowoleni z mocnego dolara. Kłopoty eksporterów jak na razie nie są duże i nie narzekają na wzrost wartości „zielonego” o ponad 10 procent do euro i jena oraz ponad 5 proc. do funta w 2014 roku – pisze w New York Times Neil Irwing. Mocny dolar zmniejsza inflację w USA (ostatnio 1,2 procenta), jest korzystny jest dla amerykańskich importerów i konsumentów, w tym turystów. Natomiast z danych stowarzyszenia US Travel Association wynika, że mocny dolar nie powinien zaszkodzić przyjazdom turystycznym do Ameryki – wzrost kursu o 10 procent zmniejsza liczbę gości zagranicznych o zaledwie 0,2 procenta
Kolejny biznesmen znika razem kasą. Po Chińczykach – szefach firmy Ultrasonic notowanej na giełdzie we Frankfurcie – tym razem zdematerializował się hedge fund manager Kim Karapetyan z Moskwy, wraz z 20 milionami dolarów pieniędzy funduszu. Tymczasem szefowie Ultrasonic odnaleźli się na Filipinach i twierdzą, ze nic nie wiedzą o zniknięciu funduszy firmy.
Nowy podatek, czyli opłata zapasowa, która weszła w życie na początku roku, zdaniem opozycyjnego portalu w gospodarce.pl oznacza wzrost kosztów dla firm paliwowych, które przerzucą go w koszty ponoszone przez konsumentów. Zdaniem rządu natomiast dzięki opłacie koszty firm paliwowych zmniejszą się, co można przeczytać na stronie ministerstwa gospodarki („Zakłada on częściowe przejęcie od przedsiębiorców obowiązku fizycznego tworzenia i utrzymywania zapasów ropy i paliw na rzecz podmiotu publicznego (Agencja Rezerw Materiałowych). Pozwoli to krajowym przedsiębiorcom sektora naftowego, w sposób znaczący zmniejszyć koszty funkcjonowania i produkcji”). Niestety, nie mamy siły sprawdzać, kto ma rację – nowelizacja czyli „ustawa o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz niektórych innych ustaw” ma 51 stron. Dla ambitnych tekst noweli do pobrania stąd.