USA: W III indeks wyprzedzający koniunktury: -1,2 proc. mdm

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w marcu spadł o 1,2 proc. – podała Conference Board. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,7 proc.

Miesiąc wcześniej indeks spadł o 0,5 proc. mdm.

Indeks pokazuje, jak będzie sobie radzić amerykańska gospodarka w ciągu następnych 3-6 miesięcy.

tus/ osz/


Artykuły powiązane

Analiza spowolnienia gospodarczego w strefie euro

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wyniki gospodarcze strefy euro są słabe od około 2018 r. W niniejszym artykule opisano, w jaki sposób wyniki te uwypuklają różnorodne wyzwania związane z zależnością energetyczną, słabością produkcji i zmieniającą się dynamiką handlu światowego. Przemysł zmaga się z rosnącymi cenami energii, co nasiliło spadki eksportu w sektorach o wysokim zużyciu gazu ziemnego. Zmieniająca się dynamika handlu z Chinami – charakteryzująca się wzrostem importu do strefy euro i spadkiem eksportu – potęguje te wyzwania.
Analiza spowolnienia gospodarczego w strefie euro

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Metamorfozy systemów walutowych XX wieku

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pierwsze srebrne monety z wizerunkiem władcy pojawiły się w VII w. przed naszą erą na terenie skolonizowanej przez Greków Lidii, Rzym wprowadził je w IV w. przed Chrystusem, Kartagina sto lat później. Wraz z upływem czasu monety stały się nieodłącznym składnikiem cywilizacji europejskiej, przy czym zmieniały swoją wartość, siłę nabywczą i formę. Względna stabilność cechowała natomiast systemy pieniężne.
Metamorfozy systemów walutowych XX wieku