Bez paniki – będzie reforma finansowa w USA

Uporządkujemy system finansowy USA. Obama został wybrany ponownie, więc nie mam wątpliwości, że przyjęta 2,5 roku temu ustawa Dodda-Franka wejdzie wreszcie w pełni w życie. Nie podzielam jednak związanych z tym obaw.
Bez paniki - będzie reforma finansowa w USA

Barney Frank (CC By NC SA World Economic Forum)

Niektórzy krytycy zwracali uwagę, że przytłoczyliśmy agencje rządowe zbyt rozbudowanym prawem. Rzeczywiście nasza ustawa ma 124 strony, a to więcej niż 30-stronicowa ustawa Glassa-Steagalla, przyjęta w 1933 r. w ramach nowej polityki po Wielkim Kryzysie.

Nasza ustawa jednak rozwiązuje znacznie więcej kwestii niż tamta i uczciwiej byłoby ją porównywać z długością prawa ustanawiającego federalne ubezpieczenia depozytów, czy też nadzór nad giełdą. Działamy w zupełnie innych i bardziej skomplikowanych warunkach.

Drugi rodzaj krytyki, który spotyka ustawę Dodda-Franka to skupienie się na kwestii uprawnień regulatorów, którym pozostawiliśmy rzekomo zbyt wiele autonomii decyzyjnej.

Trzeci rodzaj krytyki natomiast – jedyny uprawniony i nieunikniony – odpowiedzialność za regulowanie derywatów jest podzielona między dwie osobne agencje: Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Obrotów Kontraktami Giełdowymi.

Ten podział jest nieracjonalny, ale jego likwidacja jest niemożliwa bez prawdziwej walki legislacyjnej.

Na szczęście jest dobra wiadomość: obie partie mają coraz większy interes w podjęciu tego wyzwania.

>>czytaj też: W polityce USA wraca kwestia „za dużych, by upaść”

Barney Frank est członkiem Izby Reprezentantów, w której pełni funkcję szefa komitetu ds. finansów. Jest współautorem słynnej ustawy Dodda – Franka.

>>cały komentarz: FT.com

oprac. SS

Barney Frank (CC By NC SA World Economic Forum)

Tagi


Artykuły powiązane

Reforma reguł fiskalnych: czy nowy rząd RFN zdejmie nogę z „hamulca długu”?

Kategoria: Analizy
Ciągnąca się od kilku lat stagnacja gospodarcza w Niemczech ma wielu „ojców”. Jedni wskazują na kryzys globalizacji i rosnący protekcjonizm, inni na drogą energię, demografię, jeszcze inni na nadmierną biurokrację. Do tej listy często dopisywany jest również – choć przy akompaniamencie ostrych sporów i kontrowersji – Schuldenbremse, czyli „hamulec długu”.
Reforma reguł fiskalnych: czy nowy rząd RFN zdejmie nogę z „hamulca długu”?

Reforma polityki innowacji w celu wsparcia UE w wydostaniu się z pułapki średniego zaawansowania technologicznego

Kategoria: Sektor niefinansowy
Pod względem innowacji Europa pozostaje w tyle. Niniejszy artykuł opisuje, w jaki sposób jej przemysł zdaje się tkwić w pułapce średniozaawansowanych technologii, która nie sprzyja opuszczaniu utartych ścieżek. Autorzy argumentują, że polityka innowacyjna UE powinna wspierać przełomowe innowacje, aby przełamać tę zależność, ale wymaga to głębokich reform, zarówno pod względem struktury, jak i finansowania.
Reforma polityki innowacji w celu wsparcia UE w wydostaniu się z pułapki średniego zaawansowania technologicznego

Reforma walutowa Władysława Grabskiego – osiągnięcie, które nie sposób przecenić

Kategoria: Instytucje finansowe
„Najwyższym dobrem naszym jest nasza państwowość, którą musimy postawić na wysokim poziomie i zabezpieczyć jej całkowitą niezależność. Dla dobra tej naszej państwowości musimy dawać wszystko, co tylko jest w naszej mocy. […] Podstawą zdrowego rozwoju życia gospodarczego oraz siły finansowej państwa jest zdrowa i silna waluta. W celu jej stworzenia i zachowania musi całe społeczeństwo ponosić znaczne ofiary”o tych słowach, skreślonych przez Władysława Grabskiego, powinien pamiętać każdy polityk, któremu dobro Polski leży na sercu. Wszyscy muszą o tym pamiętać, bo w tych kilku zdaniach zarysowany został cel i zobowiązanie, do realizacji których powinniśmy dążyć jako ludzie wolni i ceniący swoją wolność.
Reforma walutowa Władysława Grabskiego – osiągnięcie, które nie sposób przecenić