Polska awansuje w rankingu „Doing Business 2014”

45 miejsce po awansie o 10 pozycji zanotowała Polska w ogłoszonym właśnie raporcie „Doing Business 2014” przygotowanym przez Bank Światowy. To już 11. edycja raportu, który bada wpływ regulacji na prowadzenie biznesu, szczególnie w odniesieniu do małych i średnich firm.

Awans zawdzięczamy zliberalizowaniu prawa. Udało się wyeliminować konieczność rejestracji nowej firmy w Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ułatwiono także pozyskiwanie pozwoleń budowlanych, likwidując wymóg dostarczenia do urzędu opisu geotechnicznego.

Polska najlepiej wypada pod względem dostępu do kredytu (trzecie miejsce), najgorzej jeśli chodzi o dostęp do elektryczności (137 lokata). Odległe 116 miejsce mamy także w kategorii, w której badano formalności konieczne do założenia firmy. Na 113 pozycji zaklasyfikowano także nasz system podatkowy.

Spośród 189 badanych państw to jednak nie Polska awansowała najbardziej, ale Ukraina, Rwanda, Rosja, Filipiny i Kosowo. Te kraje zanotowały największy postęp w 11 uwzględnianych w raporcie kategoriach.

Od lat nie zmienia się za to czołówka ogólnego rankingu. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, na pierwszym miejscu znajduje się Singapur. Za nim uplasowały się: Hong Kong, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone i Dania. Na wysokim – ósmym miejscu znajduje się Gruzja.

>>Cały raport na stronie Banku Światowego

oprac.MP


Tagi


Artykuły powiązane

Ukraina walczy o eksport zbóż

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jeżeli kraj eksportował co roku 50 mln ton pszenicy i kukurydzy, czy 15 mln ton wyrobów stalowych, a nagle może wywozić ułamek tego wolumenu, to ma wielki problem gospodarczy. Przeżywa go Ukraina, walcząca z agresorem.
Ukraina walczy o eksport zbóż

Wojna na wielu frontach

Kategoria: Trendy gospodarcze
Do rosyjskiego arsenału narzędzi militarnych, politycznych i energetycznych, dołącza kolejny instrument - szantaż odcięcia rynków światowych od dostaw żywności.
Wojna na wielu frontach

Żywności nie zabraknie, ale będzie jeszcze droższa

Kategoria: Sektor niefinansowy
Jeśli ograniczymy produkcję zbóż w Europie, chroniąc środowisko, to ktoś będzie musiał tę produkcję przejąć. Prawdopodobnie będą to kraje Ameryki Południowej, gdzie presja na ochronę środowiska naturalnego jest o wiele mniejsza – mówi dr Jakub Olipra, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polska.
Żywności nie zabraknie, ale będzie jeszcze droższa