Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Jednak w przypadku niewielu składowych poprawa ta przeradza się w trwałą tendencję. Do trwałych pozytywnych zmian zaliczyć można zmniejszającą się liczbę zwolnień grupowych oraz poprawę nastrojów przedsiębiorców na temat ogólnej kondycji gospodarki oraz kształtowania się wielkości zatrudnienia.
Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym właściwie nie zmienia się w ostatnich miesiącach i w lipcu br. wyniosła 13,4 proc..
Oceny ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym oraz oceny ogólnej sytuacji gospodarczej kraju formułowane przez menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych uległy nieznacznej poprawie. Wyniki badań GUS są zgodne ze wskazaniami IRG SGH, wedle których odnotowano poprawę koniunktury w przemyśle przetwórczym w ujęciu miesięcznym oraz rocznym.
Poprawa oceny stanu gospodarki znajduje odzwierciedlenie w mniej pesymistycznych prognozach dotyczących wielkości zatrudnienia.
– Nieustannie jednak przeważa odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia nad odsetkiem firm prognozujących wzrost liczby pracowników. Największe redukcje zatrudnienia przewidywane są w jednostkach małych i średnich. Najbardziej pesymistyczne prognozy formułują producenci metali, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz odzieży – zwraca uwagę Drozdowicz.
Największy wzrost zatrudnienia planowany jest przy produkcji mebli oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli. O niedopasowaniach strukturalnych na rynku pracy informują badania IRG SGH, z których wynika, że w przedsiębiorstwach nasilają się problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej.
Zmienną, która w największym stopniu przyczyniła się do spadku wskaźnika, była liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z powiatowych urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia. W lipcu pracę znalazło o ok. 10 tys. osób więcej niż przed miesiącem, co oznacza ok. 9 proc. wzrost w skali miesiąca. Również w ujęciu rocznym liczba bezrobotnych, którzy podjęli pracę wzrosła. W lipcu br. pracę znalazło o ponad 20 tys. osób więcej w porównaniu do lipca ubiegłego roku (wzrost na poziomie 22 proc.).
Wzrost wyrejestrowań z bezrobocia związany jest ze zwiększoną w ostatnich miesiącach podażą nowych miejsc pracy. W lipcu br. w urzędach pracy zarejestrowano o ponad 2 tys. więcej ofert zatrudnienia w porównaniu do czerwca br. Liczba ofert pracy trafiających do urzędów pracy zwiększyła się również w porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 20 proc. (ponad 12 tys. więcej ofert zarejestrowanych rok do roku). Wyniki te są zgodne z danymi Barometru Ofert Pracy, mierzącego liczbę ofert pracy publikowanych w Internecie.
OF