Rezultaty i przyszłość układu handlowego USA-Meksyk-Kanada
Kategoria: Trendy gospodarcze
Kanada będzie walczyć z amerykańskimi cłami – oznajmił w środę szef kanadyjskiego rządu Mark Carney, komentując decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu „ceł wzajemnych” na inne kraje.
„Będziemy walczyć z tymi cłami poprzez środki zaradcze. Będziemy chronić naszych pracowników i zbudujemy najsilniejszą gospodarkę G7” – powiedział Carney w krótkiej wypowiedzi dla dziennikarzy.
Dodał, że działania Kanady „będą miały cel i będą silne” i zwrócił uwagę, że amerykańskie cła „fundamentalnie zmienią system handlu międzynarodowego”, negatywne skutki dla gospodarki amerykańskiej będą narastać z czasem, wpływ odczują „miliony Kanadyjczyków”.
Carney dodał, że w decyzji „zachowane zostały istotne elementy naszej relacji, handlowej relacji między Kanadą a USA”. Przy tym, podkreślił premier, inne cła, takie jak cła na stal i aluminium, nałożone wcześniej na Kanadę pozostały, wchodzą w życie cła na samochody, a USA zapowiadają kolejne cła „w tak zwanych sektorach strategicznych, farmaceutykach, drewnie budowlanym, półprzewodnikach”.
Premier Kanady zapowiedział, że po zaplanowanych spotkaniach, m.in. z premierami prowincji i terytoriów, w czwartek „będziemy mieli więcej do powiedzenia”.
Przed oficjalnym ogłoszeniem wprowadzania ceł przez USA Mark Carney zamieścił na platformie X kilka wpisów dotyczących amerykańskich decyzji.
Odniósł się w nich m.in. do kanadyjskiego rolnictwa, którego „zasady, takie jak zarządzanie podażą, zapewniające stałe dochody kanadyjskim farmerom, są od lat celem ataków USA”.
„Farmerzy, ranczerzy, pracownicy sektora rolno-spożywczego dostarczają żywność na stoły kanadyjskich rodzin. Stojąc wobec nieuzasadnionych ceł prezydenta Trumpa, będziemy bronić ich (rolniczych – PAP) miejsc pracy i budować ich sektory, chroniąc politykę zarządzania podażą, zwiększając ochronę dochodów i rozwijając zdolności przetwórcze” – napisał Carney. Dodał, że „zarządzanie podażą stanowi część naszej suwerenności gospodarczej i nie znajduje się wśród tematów do negocjacji z prezydentem Trumpem”.
We wtorek Carney rozmawiał z prezydentką Meksyku Claudią Sheinbaum. „W zmieniającej się globalnej gospodarce liczą się silni i wiarygodni partnerzy. Kanada i Meksyk koncentrują się na zacieśnianiu relacji handlowych i budowaniu silniejszej gospodarki, razem” – podkreślił szef kanadyjskiego rządu. W komunikacie biura prasowego rządu napisano, że rozmowa dotyczyła m.in. kanadyjskiego planu reakcji na amerykańskie cła i rozwoju gospodarki w tym „poprzez zwiększony handel między Kanadą a Meksykiem”.
O północy 5 kwietnia 2025 r. wejdzie w życie podstawowa 10-procentowa stawka celna dla produktów importowanych przez USA ze wszystkich krajów, zaś 9 kwietnia 2025 r. – na państwa, z którymi USA mają największe deficyty handlowe. W tym gronie są m.in. Chiny i Unia Europejska, które zostaną objęte odpowiednio 34 proc. i 20 proc. dodatkowym cłem.
Nowe cła nie będą dotyczyć jednak Kanady i Meksyku, na które cła nałożono już wcześniej.
Z Toronto Anna Lach
lach/ sp/ seb/