Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Większość (94 proc.) obywateli Ukrainy, którzy mieszkają i pracują w Polsce jest zadowolona z aktualnych warunków zatrudnienia, a ponad połowa (55 proc.) badanych wiąże swoją przyszłość zawodową z Polską – wynika z badania zrealizowanego przez Randstad we współpracy z pracownią SW Research.
„94 proc. wszystkich osób z Ukrainy, które aktualnie pracują w Polsce podkreśla, że jest zadowolona z warunków zatrudnienia i ponad połowa (55 proc.) chce tutaj pracować także w przyszłości” – napisano w komentarzu do badania „Kierunek Polska. Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy”.
„Zapytani o to, co najbardziej zachęciłoby ich do zmiany obecnego pracodawcy, odpowiadają, że byłyby to wyższe zarobki (88 proc. wskazań). W tej grupie dominują specjaliści: osoby z wyższym wykształceniem (91 proc.). Rzadziej deklarowały to osoby z wykształceniem zawodowym (83 proc.). Drugim najczęściej wymienianym argumentem jest możliwość podnoszenia kwalifikacji: tak odpowiedziało 43 proc. wszystkich pracowników” – dodano.
Jak wskazuje cytowana w komunikacie prasowym ekspertka Randstad Polska Marzena Milinkiewicz, zadowolenie z warunków zatrudnienia, jakie daje Polska i jednoczesna gotowość obywateli Ukrainy do dłuższego pobytu tutaj, to dobra prognoza dla polskich przedsiębiorstw.
„Warto zauważyć, że więcej niż co czwartego ukraińskiego pracownika do zmiany pracy motywuje rozwój, chęć nauki i podnoszenia kwalifikacji, więc będą one coraz wyższe, także jeśli chodzi o znajomość języka, która przychodzi z czasem. To wszystko daje nadzieję, że polskie firmy również w dłuższej perspektywie będą mogły uzupełnić braki kadrowe istniejące w wielu sektorach gospodarki” – ocenia Milinkiewicz.
Badanie „Kierunek Polska. Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy” powstało na podstawie badania ilościowego przeprowadzonego wśród pracowników pochodzenia ukraińskiego zatrudnionych przez partnerów biznesowych Randstad.
Wywiady przeprowadzono od 3 do 17 października 2022 r. na grupie 609 respondentów, z których 353 (58 proc.) przyjechało do Polski z Ukrainy przed wybuchem wojny (tzn. przed 24 lutego 2022 r.), a 256 (42 proc.) przyjechało do Polski po wybuchu wojny.
pat/ ana/