USA: Produkcja przemysłowa w marcu 2023 r. wzrosła o 0,4 proc. mdm

Produkcja przemysłowa w USA w marcu 2023 r. wzrosła o 0,4 proc. mdm – podała Rezerwa Federalna USA.

Oczekiwano +0,2 proc. mdm, wobec +0,2 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,0 proc.

Przetwórstwo przemysłowe spadło o 0,5 proc. mdm. Prognozowano -0,1 proc., wobec +0,6 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,1.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło 79,8 proc. vs konsensus 79,1 proc. i wobec 79,6 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 78,0 proc.


Artykuły powiązane

Polityka przemysłowa: klucz do sukcesu lub zagrożenie dla konkurencyjności

Kategoria: Analizy
Pandemia, problemy z łańcuchami dostaw, przemiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i napięcia geopolityczne, a także konkurencja technologiczna (zwłaszcza na rynku samochodów elektrycznych i półprzewodników) postawiły pod znakiem zapytania ideę globalnego wolnego handlu. W efekcie coraz więcej państw i organizacji międzynarodowych wdraża rozwiązania interwencjonistyczne – w tym politykę przemysłową.
Polityka przemysłowa: klucz do sukcesu lub zagrożenie dla konkurencyjności

Wojna celna dotknie też handel rolno-spożywczy USA

Kategoria: Analizy
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo się mówi o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw żywności. Stąd też w artykule wskazano potencjalne kierunki wpływu ceł, które zostały nałożone i mają obowiązywać w zakresie handlu rolno-spożywczego Stanów Zjednoczonych.
Wojna celna dotknie też handel rolno-spożywczy USA