Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
(źródło: raport EY)
Dodatkowe sześć lat działalności stref może spowodować, że inwestycja na ich terenie będzie o wiele bardziej opłacalna niż dotychczas. EY policzyło, że firma zaczynająca działalność na początku 2014 roku do 2020 roku odzyskałaby tylko 21 proc. wydatków kapitałowych, do 2026 roku będzie to już 38 proc. wydatków.
W przyszłym roku szykują się poważne zmiany. Od 1 lipca 2014 roku zostaną obniżone dotychczasowe limity pomocy publicznej, której kraj członkowski UE może udzielić inwestującym w nim firmom.
Tylko w czterech z 16 województw utrzymany zostanie dotychczasowym maksymalny poziom pomocy – 50 proc. Są to województwa tzw. ściany wschodniej – lubelskie, podkarpackie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. W dziewięciu województwach poziom pomocy zostanie obniżony o 15 punktów procentowych, a w dwóch o 5 punktów proc. Zaostrzone zostaną także warunki jej udzielania.
Polskie specjalne strefy ekonomiczne odnotowały stały wzrost i rozwój działalności w ciągu 18 lat swojego funkcjonowania. Zajmują obszar prawie 16 tys. ha, udzieliły niemal 1600 zezwoleń, na ich terenie powstało 186 tysięcy nowych miejsc pracy i zrealizowano inwestycje warte ponad 20 mld euro (dane na dzień 31.12.2012). Na inwestorów wciąż czeka ponad 6 tys. ha do wykorzystania, a dodatkowo powierzchnia ta może zostać powiększona jeszcze o kolejne 4 tysiące (obecny limit to 20.000 ha).
– Specjalne Strefy Ekonomiczne to największy magnes dla inwestorów zagranicznych, szczególnie ważny w czasach kryzysu.14 specjalnych stref ekonomicznych oferujących zwolnienia podatkowe to prawdziwe perły w koronie systemu zachęt inwestycyjnych w Polsce – mówi Sławomir Majman, Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (>>zobacz video).
5 spośród 14 polskich SSE znalazło się na liście międzynarodowego rankingu 50 najlepszych specjalnych stref ekonomicznych na świecie, przygotowanego przez fDi Magazine of the Financial Times. Najlepsze wyniki osiągnęła Katowicka SSE, zajmując 2. miejsce w Europie i 11. na świecie. Pozostałe strefy wyróżnione w rankingu to: Łódzka, Wałbrzyska, Pomorska oraz Starachowicka.
>>Więcej w raporcie „Poland – a true special economic zone”
oprac.mach