Oszczędzać czy wydawać

Czy radykalne cięcia budżetowe zmniejszą szanse na szybkie wyjście ze światowego kryzysu gospodarczego?

Na tak postawione pytanie, w specjalnej debacie na łamach „Financial Times” spróbują odpowiedzieć zwolennicy oszczędności i orędownicy pakietów stymulacyjnych. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. Larry Summers, szef Narodowej Rady Ekonomicznej przy prezydencie Baracku Obamie, Jean-Claude Trichet, Niall Ferguson i Brad DeLong.

Jako pierwszy głos zabrał Martin Wolf, publictysta FT. Jego zdaniem polityka rygorystycznych cięć może być katastrofalna. Bo połączenie olbrzymiego zadłużenia z deflacją może doprowadzić do powtórzenia się problemów znanych z Japonii, gdzie recesja trwała bez mała dekadę. Ten scenariusz uprawdopodobni się szczególnie wtedy, jeśli wszyscy w Europie zaczną oszczędzać równocześnie.

Całą debatę będzie można śledzić na stronie Financial Times


Tagi


Artykuły powiązane

Oszczędności i inwestycje – trudne partnerstwo

Kategoria: Instytucje finansowe
Na pisanie o tym, jak ważne jest oszczędzanie i inwestowanie zużyto morze atramentu i farby drukarskiej. O oszczędzaniu mówią dziesiątki przysłów np. „oszczędnością i pracą ludzie się bogacą”. Tak, tak „i pracą” – a może lepiej by było: „przede wszystkim pracą”? Liczni publicyści przekonują, a politycy pouczają, że Polacy muszą więcej oszczędzać, by gospodarka szybciej się rozwijała. Ale gdy się zastanowimy, co by było, gdyby tak nagle wszyscy zaoszczędzili dajmy na to 90 proc. tego co zarobili, to zauważymy, że byłoby niedobrze – katastrofa: towary leżałyby na półkach, a przedsiębiorcy by pobankrutowali – przecież tego, czego nie udało się sprzedać w kraju nie byłoby łatwo upchnąć za granicą, i tak borykającą się z nadprodukcją, szukającą po świecie rynków zbytu. Sprawy są zatem bardziej skomplikowane niż się powierzchownie wydaje.
Oszczędności i inwestycje – trudne partnerstwo

Inwestycje równe oszczędnościom

Kategoria: Instytucje finansowe
Ekonomia była zawsze nauką żywą, starającą się nadążyć za zmianami. Gdy Keynesowi zarzucono, że zmienia poglądy, dał prostą odpowiedź, zmienia, bo zmieniają się fakty. Z drugiej strony naukowe podejście popychało ekonomistów do stosowania formalizacji matematycznej. Posługiwanie się matematycznymi modelami stało się wręcz koniecznością, gdy zaczęto je łączyć z danymi statystycznymi. Ekonometria – wynalazek ekonomistów i statystyków – na trwale zapisała się w rozwoju badań ekonomicznych.
Inwestycje równe oszczędnościom

Reforma reguł fiskalnych: czy nowy rząd RFN zdejmie nogę z „hamulca długu”?

Kategoria: Analizy
Ciągnąca się od kilku lat stagnacja gospodarcza w Niemczech ma wielu „ojców”. Jedni wskazują na kryzys globalizacji i rosnący protekcjonizm, inni na drogą energię, demografię, jeszcze inni na nadmierną biurokrację. Do tej listy często dopisywany jest również – choć przy akompaniamencie ostrych sporów i kontrowersji – Schuldenbremse, czyli „hamulec długu”.
Reforma reguł fiskalnych: czy nowy rząd RFN zdejmie nogę z „hamulca długu”?