Studia w USA są warte coraz mniej

57 proc. Amerykanów twierdzi, że system edukacji w USA nie oferuje wystarczająco dużo, biorąc pod uwagę to, ile się nań wydaje. Złota era kapitału ludzkiego traci blask.
Studia w USA są warte coraz mniej

Uniwersytet Harvarda (CC BY-NC-ND wallyg)

Już jedynie 54 proc. prezydentów amerykańskich college’ów wierzy, że tytuł licencjata (bachelor)  jest wart więcej niż przed pięcioma laty. Większość Amerykanów (57 proc.) twierdzi, że system edukacji w USA nie oferuje wystarczająco dużo, biorąc pod uwagę to, ile się nań wydaje.

Złota era kapitału ludzkiego traci najwyraźniej blask. Blask, który miał swoje źródło także w pięknie uzupełniających się potrzebach pracodawców i ideałach przyświecających ludzkiemu rozwojowi.

To był szczęśliwy sojusz, nie tylko dla profesorów i studentów, ale dla samego kapitalizmu. Studenci, którzy chcieli zainwestować w swoje zdolności, inwestowali zarazem w swój trwały dobrobyt. To już przeszłość.

Najwięcej problemów system edukacyjny ma po stronie podażowej: mniejsze wsparcie państwa, wyższe czesne, zwiększone nierówności w dostępie do studiów i rosnące długi. Koszty inwestowania w siebie są wyższe, co sprawia, że studia pozostają poza zasięgiem tych, którzy potrzebują ich najbardziej.

>>cały komentarz: NYTimes

oprac. SS

Uniwersytet Harvarda (CC BY-NC-ND wallyg)

Tagi


Artykuły powiązane

Czytelnicze refleksje o naturze ludzkiej (i ekonomii)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Książka prof. Adama Glapińskiego z pewnością zaskoczy niejednego czytelnika, który może spodziewałby się pozycji traktującej np. o polityce pieniężnej czy bankowości centralnej. Tymczasem otrzymał rozważania o człowieku, jego naturze i zasadach funkcjonowania ludzi w  środowisku przyrodniczym.
Czytelnicze refleksje o naturze ludzkiej (i ekonomii)

Zniewolony konsument na wolnym (?) rynku

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zarówno studia literatury przedmiotu, jak i społeczno-gospodarcza rzeczywistość potwierdzają, że występowanie manipulacji i oszustw to nieodłączna cecha wolnego rynku. Wolny rynek jest bowiem wolny do wszystkiego, zarówno do oferowania dóbr użytecznych społecznie, jak i antydóbr, rynkowych śmieci i sztucznego kreowania potrzeb.
Zniewolony konsument na wolnym (?) rynku

Jak zarabiać na inwigilacji?

Kategoria: Innowacje w biznesie
Inwigilacja w internecie sprawiła, że małe start-upy przekształciły się w najpotężniejsze i najbogatsze korporacje na świecie. Swój sukces zawdzięczają olbrzymiej wiedzy o każdym z nas.
Jak zarabiać na inwigilacji?