(©GettyImages)
Jest o co walczyć, bo ambicje powstałego niedawno kolegium są duże, a stojące przed nim wyzwania – adekwatnie do dyscypliny – „astronomiczne”. Wszak sięganie gwiazd to domena kosmicznej specjalizacji.
„Stawiamy na udział polskich astronomów w europejskich i światowych projektach instrumentalnych, na badania w obszarach takich jak pozasłoneczne układy planetarne czy podstawy życia we wszechświecie, na astronomię opartą o duże bazy danych czy też multimessenger astronomy (astronomię »wielu posłańców« – przyp. red.)” – mówił otwierając Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w grudniu 2023 r. jego dziekan, prof. dr hab. Andrzej Niedzielski.
Zobacz również:
„Otwarcie Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika”
Prof. Niedzielski zwracał wówczas uwagę na zobowiązujące usytuowanie nowo powstałego ośrodka – w rodzinnym mieście Mikołaja Kopernika, w otoczeniu istniejących już innych silnych ośrodków naukowych i badawczych: „to stawia przed nim bardzo wysokie wymagania co do jakości kształcenia i badań”. Organizatorzy kolegium informowali, że ma stać się ono symbolem naukowej innowacyjności, będzie wyróżniać się wyjątkową ofertą, a przed przyszłymi doktorantami otwierać ma niespotykane możliwości.
Nabór do Szkoły Doktorskiej już się rozpoczął. Pierwszy etap, w którym należy m.in. przesłać koncepcję rozprawy doktorskiej, zakończy się 24 lutego br. Postępowanie kwalifikacyjne potrwa od 25 lutego do 8 marca, a kandydaci odbędą w tym czasie rozmowy kwalifikacyjne. Cały proces ma się zakończyć 18 maja ogłoszeniem listy osób przyjętych do elitarnego grona doktorantów szkoły.
Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu jest jednym z pięciu kolegiów Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Pozostałe ośrodki SGMK to: Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie, Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie, Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie oraz Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie.
SGMK jest miejscem edukacji innym niż wszystkie w Polsce. Jest owocem idei, dyskusji i działania międzynarodowego środowiska akademickiego z renomowanych międzynarodowych instytucji naukowych. Oferuje programy współtworzone z naukowcami reprezentującymi takie placówki jak: Cambridge, Princeton, Oxford, Harvard, Stanford, MIT czy NASA. Dzięki niepowtarzalnemu know-how ekspertów – naukowców i praktyków współpracujących ze szkołą, może promować idee kopernikańskie na świecie, korzystając z najnowszych zasobów i zdobyczy nauki.
Więcej informacji, a także dokumenty rekrutacyjne można znaleźć na stronie SGMK.
—
„Obserwator Finansowy” jest patronem medialnym Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.