Szwajcarski bank centralny jest w 48 proc. prywatny, dlatego zniósł kurs wymiany euro

Na koniec 2013 roku 52,5 proc. udziałów SNB było w posiadaniu kantonów, kantonowych banków  i innych publicznych instytucji. Pozostałe udziały były w posiadaniu osób fizycznych i prawnych w Szwajcarii i za granicą.
Szwajcarski bank centralny jest w 48 proc. prywatny, dlatego zniósł kurs wymiany euro

Siedziba SNB w Bernie (CC BY-NC-ND codeseven)

Gdybym posiadał 45 proc. SNB i ekspansja bilansowa mogłaby skutkować możliwością zapłacenia rachunków w przypadku strat, wtedy alarmowy telefon do Thomasa Jordana (szefa SNB) przyszedłby mi na myśl.

Wiem, wiem, bankowi centralnemu nie może „zabraknąć pieniędzy”, ale teoria jest użyteczna tylko tak długo, jak długo odnosi się do rzeczywistości, a tu możliwe, że rzeczywistość góruje nad teorią.

Więcej na Pragmatic Capitalism

Siedziba SNB w Bernie (CC BY-NC-ND codeseven)

Tagi


Artykuły powiązane

Dozwolone do lat czterdziestu

Kategoria: Analizy
Po kryzysie sprzed jedenastu lat jesteśmy mądrzejsi i choć może wielu z nas odczuwa niedosyt informacji na temat niekonwencjonalnej polityki monetarnej, to jednak wiemy o tym wariancie polityki pieniężnej znacznie więcej niż na początku 2009 r.
Dozwolone do lat czterdziestu

Is Davos changing the capitalism?

Kategoria: Business
During the World Economic Forum (WEF) in Davos, the US President Donald Trump only mentioned climate change, while Greta Thunberg accused top managers of failing to take action to stem climate change. Fixation on these two opposing personalities was present in most of the media coverage.
Is Davos changing the capitalism?

Cele inflacyjne: rewizja strategii polityki monetarnej EBC

Kategoria: Analizy
Europejski Bank Centralny chce sprawdzić, czy jego definicja stabilności cen w sposób skuteczny zakotwicza oczekiwania inflacyjne. Twierdzimy, że obecna definicja nie jest dobrym punktem odniesienia – piszą eksperci europejskiego think tanku Bruegel.
Cele inflacyjne: rewizja strategii polityki monetarnej EBC