Banki szykują się do ekspansji

Roczna wartość fuzji i przejęć dokonywanych przez banki z rynków wschodzących do 2025 roku ma się podwoić. Banki z tych rynków są gotowe do ekspansji dzięki rosnącej wymianie handlowej, rozwijającej się klasie średniej oraz rozwojowi nowoczesnych technologii.
Banki szykują się do ekspansji

(Fot. Marcin Wegner)

– W miarę jak klienci korporacyjni tych banków wkraczają na nowe rynki, a obywatele emigrują, instytucje finansowe poszukują możliwości rozwoju międzynarodowego, który polega m.in. na aktywności na rynku fuzji i przejęć  – mówi Tomasz Ochrymowicz, partner w Deloitte.

Z tych możliwości skorzystał już brazylijski Itaú Unibanco, jedna z największych grup bankowych w Ameryce Południowej, Sberbank, największy bank w Rosji i na terenie dawnej Wspólnoty Niepodległych Państw. Sukces w skali globalnej odniósł obecny w 36 krajach, w tym także w Polsce, Bank of China.

Autorzy raportu Deloitte przypominają, że banki, które rozszerzały działalność 30 czy 40 lat temu nie podlegały obowiązującej dziś surowej kontroli regulacyjnej, miały łatwiej.

>>cały raport na stronie Deloitte

(Źródło: Deloitte, oprac. MP)

(Fot. Marcin Wegner)

Tagi


Artykuły powiązane

Banki szykują się na rewolucję AI

Kategoria: Innowacje w biznesie
Sztuczna inteligencja powoli zmienia sposób działania banków i instytucji finansowych. Pomaga im zredukować ciężar biurokracji, ale także podejmować szybsze decyzje oraz utrzymywać efektywny kontakt z klientami. A będzie jeszcze lepiej. W perspektywie czeka kilkunastoprocentowy wzrost EBITDA.
Banki szykują się na rewolucję AI

Arabska bankowość

Kategoria: Instytucje finansowe
W krajach arabskich dynamicznie rozwija się rynek usług bankowych. Banki w tym regionie (dotyczy to głównie banków pochodzących z bogatych krajów należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej) inwestują w cyfryzację usług bankowych, sztuczną inteligencję i rozwój produktów finansowych powiązanych z kryteriami ESG.
Arabska bankowość

Refleksje po wiosennym zawirowaniu w amerykańskim sektorze bankowym

Kategoria: Instytucje finansowe
Wiosenne zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym raz jeszcze dobitnie pokazały, że banki, które w normalnych warunkach nie są uznawane za systemowe, w sytuacji kryzysowej mogą się takimi stać. By zapobiec powtórce wydarzeń, podejmowane są teraz w USA działania mające na celu dalsze wzmocnienie banków, szczególnie dużych regionalnych, a także samego nadzoru.
Refleksje po wiosennym zawirowaniu w amerykańskim sektorze bankowym