Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
(CC BY-NC Ikhlasul Amal)
Autorzy raportu „Power of Public Investment Management” zwracają uwagę, iż w każdej inwestycji publicznej – bez względu na to, czego dotyczy – należy wyróżnić osiem obowiązkowych kroków.
Pierwszy etap polega na sprawdzeniu czy dany projekt rzeczywiście przyczyni się do wzrostu dobrobytu i wpisuje się w ogólną strategię rozwoju kraju. Projektodawca powinien ogólnie sformułować opis projektu, jaki problem chce rozwiązać, przygotować szacunkowy koszt i rezultaty jakich się spodziewa.
Drugi krok to formalna ocena projektu. W tym etapie przygotowuje się studium wykonalności, rozważa wszystkie dostępne możliwości rozwiązania danego problemu i dokonuje analizy kosztów i korzyści.
Krok trzeci polega na przedstawieniu opracowanego projektu do oceny zewnętrznej. Ten etap ma za zadanie zweryfikować realistyczność założeń poczynionych przez projektodawców.
Krok czwarty jest najtrudniejszym etapem ze względu na presję polityczną i lobbing podmiotów prywatnych na rzecz rozwiązania dla nich najbardziej korzystnego. Kluczowe znaczenie ma zdolność do zablokowania projektów, które mają poparcie polityczne, a nie przyczyniają się najbardziej do rozwoju gospodarczego.
Etap piąty to realizacja – budżetowanie, wybór wykonawców, nadzór nad prowadzonymi pracami.
Etap szósty to poprawki. W każdym dużym projekcie pojawiają się problemy do rozwiązania – opóźnienia w realizacji, niemożliwe do przewidzenia trudności, itp.
Etap siódmy to uruchomienie i utrzymanie powstałej inwestycji.
Na ósmym etapie, ostatnim, odbywa się ewaluacja czyli ocena czy ostateczny efekt jest zgodny z założeniami, budżetem i spójny ze strategią, która podyktowała jego wybór.
Autorzy raportu podkreślają, że wszystkie etapy, jakie wyróżnili są nieodzowne dla efektywnych inwestycji publicznych. Zarządzający projektem inwestycyjnym powinni wziąć pod uwagę wszystkie osiem kroków, ponieważ ostateczny rezultat inwestycji zależy od jakości najsłabszego ogniwa.
>>Cały raport Banku Światowego