Historia sukcesu działań NBP w nowej książce

O wyzwaniach przed jakimi stanęła polityka pieniężna banku centralnego w czasie polikryzysów – pandemicznego, popandemicznego i energetycznego będącego skutkiem wojny w Ukrainie – można przeczytać w najnowszej książce „Narodowy Bank Polski w czasie megaszoków ekonomicznych po pandemii i w kryzysie energetycznym” prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
Historia sukcesu działań NBP w nowej książce

Książkę można zamówić pisząc na adres email biblioteka@nbp.pl lub pobrać tutaj.

Publikacja zawiera szczegółowy opis działań Narodowego Banku Polskiego w sferze polityki pieniężnej, w czasie głębokich szoków po pandemii i w kryzysie energetycznym. „Jest to historia sukcesu NBP” – wskazał prof. Adam Glapiński. W książce ponadto opisano zagadnienia: „dlaczego złoty, a nie euro”, „złoto i rezerwy”, oraz „znaczenie gotówki w obiegu”.

„Krok po kroku wyjaśnione są wszystkie decyzje Narodowego Banku Polskiego i okoliczności, które do tych decyzji zmuszały czy zachęcały. To jest historia sukcesu NBP. Jednoznaczna historia sukcesu. Mogliśmy mieć pecha i dokonać złych decyzji. To też byłoby całkowicie logiczne. Był okres wielkiego zamętu i niepewności. Ale przy tych dobrych i mądrych decyzjach mieliśmy też trochę szczęścia. I wszystkie decyzje, powtarzam wszystkie były trafne (…)” – tak prezentował książkę prof. Adam Glapiński, prezes NBP, podczas wykładu w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Autor w syntetyczny i przystępny sposób przedstawia zawiłości polityki pieniężnej w obliczu globalnych kryzysów oraz działania jakie w tym celu podjął NBP. Na wstępie zaznaczył dobitnie, że „NBP już od kilku lat przygotowywał się (…) do ewentualnego finansowo-bankowego kryzysu o charakterze globalnym lub europejskim, podobnie do tego z lat 2008–2009. Ku zupełnemu zaskoczeniu całego świata kryzysy, które nadeszły, miały całkowicie odmienny charakter i naturę. Wielu państwom i bankom centralnym przyszło się zmierzyć z groźbą prawdziwej katastrofy gospodarczej i społecznej. (…) Narody Bank Polski i wszystkie jego organy oraz pracownicy stanęli w tych trudnych chwilach na wysokości zadania”.

Szczególną uwagę prof. Glapiński poświęcił złotemu. Jego zdaniem „posiadanie własnej waluty, polskiego złotego, jest tak samo ważne jak posiadanie własnego terytorium, własnych symboli narodowych, własnego rządu, parlamentu, prezydenta. To są podstawowe elementy niepodległości”. A w sprawie przyjęcia euro jeszcze raz zaznaczył, co niezmiennie powtarzał podczas konferencji prasowych, iż „jakakolwiek dyskusja na temat ewentualnego wejścia do strefy euro może mieć sens dopiero za około dekadę, kiedy (…) PKB Polski na mieszkańca, uwzględniający siłę nabywczą, zrówna się mniej więcej z obecnym analogicznym wskaźnikiem w zamożnych krajach Europy Zachodniej. Dopiero wtedy przyjęcie euro przestanie być ciosem w zrównoważony rozwój Polski i dobrobyt Polaków”.

Prezes NBP odniósł się również do kwestii roli złota w rezerwach NBP. Zaznaczył, że złoto jest gwarantem stabilności i bezpieczeństwa, zwiększa też wiarygodność Polski na rynkach międzynarodowych.

Na pytanie natomiast, dlaczego gotówka, odpowiada, że to dobro narodowe, które jest „gwarantem bezpieczeństwa ekonomicznego kraju i wolności jednostki”.

W książce sporo jest tabelek i wykresów, które obrazowo przedstawiają poruszane zagadnienia. To lektura obowiązkowa nie tylko dla ekonomistów, ale dla tych wszystkich, którzy usiłują lepiej zrozumieć złożoność funkcjonowania mechanizmów polityki pieniężnej.

 


Tagi


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Metamorfozy systemów walutowych XX wieku

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pierwsze srebrne monety z wizerunkiem władcy pojawiły się w VII w. przed naszą erą na terenie skolonizowanej przez Greków Lidii, Rzym wprowadził je w IV w. przed Chrystusem, Kartagina sto lat później. Wraz z upływem czasu monety stały się nieodłącznym składnikiem cywilizacji europejskiej, przy czym zmieniały swoją wartość, siłę nabywczą i formę. Względna stabilność cechowała natomiast systemy pieniężne.
Metamorfozy systemów walutowych XX wieku

Rola i znaczenie złota utrzymywanego przez banki centralne

Kategoria: Trendy gospodarcze
W kontekście historycznym złoto zawsze było dla banków centralnych ważne. Choć upadek systemu z Bretton Woods w latach 70. XX w. spowodował, że kruszec ten przestał być centralnym elementem międzynarodowego systemu finansowego, to w dalszym ciągu odgrywa istotną rolę, stanowiąc znaczną część oficjalnych aktywów rezerwowych.
Rola i znaczenie złota utrzymywanego przez banki centralne