Bostic, Fed: Stopy proc. w USA powinny być obniżone raz w ‘25

Prezes Fedu z Atlanty Raphael Bostic powiedział, że skłania się ku jednej obniżce stóp proc. w USA do końca roku, biorąc pod uwagę czynniki ryzyka dla odbicia inflacji.

„Biorąc pod uwagę trajektorię dla realizacji naszego podwójnego mandatu bardzo martwię się o stronę inflacyjną, a głównie dlatego, że widzimy, że oczekiwania zmieniają się w niepokojący sposób” – powiedział Bostic w poniedziałek w wywiadzie dla CNBC, odnosząc się do oczekiwań konsumentów co do przyszłego tempa podwyżek cen.

„W tej chwili spodziewam się, że zajmie mi to trochę więcej czasu, aby to uporządkować. […] Bardziej skłaniam się ku jednemu cięciu w tym roku, ponieważ myślę, że to zajmie trochę czasu, a potem będziemy musieli zobaczyć rozwój sytuacji” – dodał.

Bostic stwierdził też, że chce, aby podwyższony poziom niepewności, napędzany taryfami i innymi poczynaniami administracji Donalda Trumpa, zmniejszył się, zanim poprze jakiekolwiek zmiany w zakresie poziomu stóp procentowych, wskazując, że to proces, który może potrwać od trzech do sześciu miesięcy.

„Obecnie wszystko jest bardzo niestabilne, jest dużo niepewności. A dla mnie oznacza to, że zanim zechcę, aby nasza polityka szła w jakimkolwiek kierunku, musimy pozwolić, aby wszystko się uporządkowało” – powiedział.

Prezes Fedu z Atlanty dodał, że decyzja Moody’s Ratings z piątku o obniżeniu ratingu długu USA może mieć negatywny wpływ na amerykańskie firmy i gospodarstwa domowe, które chcą pożyczyć pieniądze.

„To obniżenie ratingu będzie miało wpływ na koszt kapitału i wiele innych rzeczy, a więc może mieć wpływ na gospodarkę USA” – podkreślił.

Po posiedzeniu 6–7 maja 2025 r. Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian w przedziale 4,25–4,50 proc. Fed podał, że niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA wzrosła jeszcze bardziej. Fed podał, że ryzyko wzrostu stopy bezrobocia i inflacji jest podwyższone.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 17–18 czerwca 2025 r. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze kwartalne projekcje makro oraz wykres dot-plot.

kek/ gor/


Artykuły powiązane

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Trendy gospodarcze
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Jak rząd USA mógłby zmienić Rezerwę Federalną

Kategoria: Analizy
Rezerwa Federalna (Fed) od ponad wieku pełni kluczową rolę w kształtowaniu polityki pieniężnej USA, jednak jej struktura i niezależność często stają się przedmiotem politycznych sporów.
Jak rząd USA mógłby zmienić Rezerwę Federalną

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed