Wieloletni menedżer sektora bankowego zajmujący się marketingiem i wsparciem sprzedaży (m.in. GE Capital i GE Money Bank; Bank BPH). Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki – Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku, Uniwersytet Gdański. Ekspert Związku Przedsiębiorstw Finansowych
w Polsce. Publicysta ekonomiczny (forsal.pl; interia.pl.; fintek.pl). W Obserwatorze Finansowym analizuje zmiany na rynku startupów, fintechów i procesy zielonej transformacji.
We współczesnej gospodarce technologia przyjęła nową rolę. Kiedyś była siłą napędową konkurencji i innowacji, obecnie może być wykorzystywana przez dominujące podmioty cyfrowe do ich tłumienia.
Choć w kwestii transportu znacznie więcej mówi się obecnie o autach elektrycznych, to prawdziwa rewolucja może dotyczyć pojazdów autonomicznych, które do końca dekady będą już widoczne na drogach.
Globalnym problemem, dotyczącym zarówno krajów zamożnych, jak i biednych, stała się otyłość. Rozpowszechnienie leków ją ograniczających wywoła skutki w wielu sektorach gospodarki.
Choć korzystanie z rajów podatkowych to głównie domena firm międzynarodowych, jednak pierwszymi ich beneficjentami byli koloniści oraz zamożni arystokraci i elity wielu państw.
Ponad 100 państw na świecie utkwiło w pułapce rozwoju. Wyrwanie się z niej w nadchodzących latach może być jeszcze trudniejsze niż dotychczas.
Indie pod względem wartości PKB są piątą, a przed końcem dekady staną się trzecią gospodarką świata. Aby jednak znaleźć swoje miejsce w globalnych łańcuchach wartości muszą stawić czoła wielu kluczowym...
Zastosowania sztucznej inteligencji mogą w najbliższych latach przesądzić o konkurencyjności gospodarczej kluczowych regionów świata. Europa stoi wobec wielu wyzwań w tym zakresie.
Złoto jest wysoce płynnym aktywem i rzadkim kruszcem, co historycznie utrzymuje jego wartość w czasie. Ma to znaczenie szczególnie w okresach niepewności i inflacji. Takie atrybuty powodują, że złoto może liczyć...
Coraz więcej energii konsumuje sztuczna inteligencja. Ale może być wykorzystana również do jej oszczędzania i dzięki temu stać się przyjazną dla klimatu.
Kraj nad Sekwaną zmaga się z rosnącymi problemami strukturalnymi. Ma też istotne atuty gospodarcze. W obecnej sytuacji politycznej jednymi i drugimi może być coraz trudniej zarządzać.