Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Wśród państw Grupy Wyszehradzkiej Węgry najszybciej redukują zadłużenie wobec zagranicy. Jednocześnie najszybciej topnieją rezerwy walutowe tego kraju: od końca 2011 r. do końca listopada 2016 roku oficjalne aktywa rezerwowe zmniejszyły się z 38 mld euro do 25 mld euro, tj. o nieco ponad 33 proc.; w relacji do PKB oznacza to spadek o 15 pkt proc.
Według węgierskiego banku centralnego (MNB) szybkie kurczenie rezerw w tym okresie jest przede wszystkim wynikiem operacji związanych z przewalutowaniem kredytów zaciągniętych przez Węgrów jeszcze przed wybuchem kryzysu oraz zmian w strukturze walutowej zadłużenia sektora publicznego.
Słowacja poszła zupełnie inną drogą. Wchodząc do strefy euro w 2009 r. rezerwy dewizowe zostały tam silnie zredukowane i od tego czasu utrzymują się na stabilnym poziomie.
Oficjalne aktywa rezerwowe Polski przez ostatnich kilka lat rosły praktycznie w tym samym tempie, co PKB. Dopiero w minionym roku wzrost rezerw dewizowych był bardziej dynamiczny – w relacji do PKB zwiększyły się one o 4 pkt proc. Według NBP wartość rezerw walutowych na koniec grudnia 2016 r. wyniosła 108 mld euro, wobec 87 mld euro w roku 2015.