Japonia: PKB w I kwartale ‘25 spadł o 0,7 proc. kdk

Produkt Krajowy Brutto Japonii w I kwartale 2025 r. spadł o 0,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk – poinformowało w komunikacie biuro rządowe w I wyliczeniu.

Na rynku szacowano -0,3 proc., po +2,4 proc. w III kw., po korekcie z +2,2 proc.

W ujęciu kwartalnym (SA) PKB Japonii spadł o 0,2 proc. wobec szacowanych -0,1 proc., po +0,6 proc. w IV kw. 2024 r.

Nominalny PKB (SA) kdk wzrósł w I kw. 2025 r. o 0,8 proc. wobec prognoz +0,8 proc., po +1,2 proc. w IV kw. 2024 r., po korekcie z +1,1 proc.

kek/ asa/


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Trendy gospodarcze
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Czy to koniec trwającej ćwierć wieku epoki?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dokładnie w 23. rocznicę uruchomienia luzowania ilościowego, Japonia zdecydowała się de facto na odejście od dotychczas prowadzonej polityki operacyjnej, zamykając tym samym ważną kartę w dziejach bankowości centralnej. Japonia jako pierwsza rozpoczęła bowiem niekonwencjonalną politykę pieniężną i jako ostatnia z niej zrezygnowała. Czy to rzeczywiście definitywny koniec pewnej epoki?
Czy to koniec trwającej ćwierć wieku epoki?